Množstvo alergénov v ovzduší sa stále zvyšuje

Ľudia alergickí na peľ musia počítať s masívnym nástupom peľovej sezóny. Podľa odborníkov sa najvýznamnejším peľovým alergénom v nasledujúcich týždňoch stane kvitnúca breza.
BANSKÁ BYSTRICA 31. marca (WebNoviny.sk) – Podľa údajov Peľovej informačnej služby (PIS) sa v uplynulých dňoch na celom území Slovenska vyskytoval peľ jelše, brestu, hrabu, tisu, jaseňa, topoľa a drevín z čeľade cyprusovité – tisovité. V strednej a severnej časti už doznievala peľová sezóna liesky a jelše, no na východe peľ týchto drevín ešte dosahoval alergologicky významné koncentrácie.

Teplé počasie prináša skorší začiatok kvitnutia ďalších drevín a s ním spojený masívnejší nástup peľovej sezóny. V Bratislave a teplejších oblastiach Slovenska vrcholí peľová sezóna topoľov a vŕby, začína kvitnúť aj dub a buk. Podľa Janky Lafférsovej z Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý koordinuje PIS, ukazujú sa už aj prvé peľové zrná brezy. Práve breza sa stane najvýznamnejším peľovým alergénom nasledujúcich týždňov.

Podľa prognóz odborníkov bude v nasledujúcich dňoch peľová sezóna liesky, jelše a drevín z čeľade ciprusovité – tisovité naďalej ustupovať. „Ich peľ, priviaty z vyšších polôh, sa ešte bude miestami udržiavať v podhorských oblastiach Slovenska. Pre alergikov je nepríjemné, že bude pokračovať sezóna topoľov a vŕb, pribudne aj peľ duba a buka. Navyše sa rozbieha peľová sezóna brezy.

Stúpajúcu tendenciu bude mať počas teplejších dní aj koncentrácia spór húb a plesní,“ komentuje vývoj tohtoročnej peľovej sezóny Lafférsová. Dodáva, že je veľký predpoklad kvitnutia tráv. Podľa vývoja počasia to môže byť už v druhej dekáde apríla. Podrobnejšie informácie sú na stránke www.alergia.sk, www.zdravie.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. marca 2016

Odporúčané články