Mogheriniová: SR by mala počas predsedníctva ostať otvorená

Predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová zdôraznila, že Slovensko čaká historicky prvé predsedníctvo a nebude to ľahká úloha.

Bratislava 1. júna (WebNoviny.sk) – Slovenská republika by mala počas svojho predsedníctva v Rade EÚ ostať otvorená, flexibilná, pomôcť udržať víziu EÚ a zachovať ju zjednotenú v týchto neľahkých časoch. Vyhlásila to dnes vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová, ktorá navštívila Bratislavu.

Som optimistická, verím, že Slovensko bude úspešné,“ vyhlásila. Na otázku, na čo si má dať SR počas predsedníctva pozor, odvetila, že predsedníctvo sa dlho plánuje, ale veľa vecí je nepredvídateľných. „Slovenská republika to musí zvládnuť. Predsedníctvo môže prebiehať hladko, ale môže byť spojené aj s ťažkosťami,“ pripustila.

Mogheriniová je presvedčená, že Slovensko sa rozhodlo správne, keď vstúpilo do EÚ a stalo sa súčasťou veľkej rodiny. „Iba tak možno priniesť výsledky pre obyvateľov. Neexistuje žiadna výzva, ktorej by sme mohli lepšie čeliť sami, než v spojení s inými štátmi,“ povedala.

Odporúčame:

Fico bol na prvej ceste po chorobe, hovoril o predsedníctve

Vysoká predstaviteľka ocenila aj osobnú angažovanosť ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka v EÚ. „Jednota, ktorú demonštruje váš diplomatický zbor a ľudia v EÚ, je jedným zo základných predpokladov úspešného predsedníctva SR v Rade EÚ,“ uviedla. Mogheriniová zdôraznila, že Slovensko čaká historicky prvé predsedníctvo a nebude to ľahká úloha. „Je to výzva, viem, koľko práce to je. Ja som zastávala post ministerky počas predsedníctva Talianska,“ dodala.

Lajčák označil dnešný deň za dôležitý pre Slovensko a slovenskú zahraničnú službu. „Máme presne mesiac do začiatku predsedníctva a čoraz viac si uvedomujeme, ako sa stávame centrom diania v EÚ,“ povedal. Na margo rokovaní s Mogheriniovou povedal, že sa udiali na veľmi vysokej úrovni. „Rokovali sme vo výške 10.000 metrov na palube vládneho špeciálu. V rozhovoroch budeme pokračovať aj pri pracovnej večeri, počas ktorej sa k nám pridá minister zahraničných vecí Holandska Bert Koenders, ktorý pricestoval do Bratislavy,“ uzavrel Lajčák.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. júna 2016

Odporúčané články