Most-Híd už chce vyriešiť Mečiarove amnestie, ústavný súd by mohla nahradiť ústavná rada

BRATISLAVA 11. marca (WebNoviny.sk) – Ústavodarca môže v našom ústavnom systéme dospieť k záveru, že nahradí ústavný súd ústavnou radou. Zavedie tak mechanizmus, ktorý je absolútne akceptovateľný a ktorý sa napríklad využíva vo Francúzsku.

Reagoval tak v diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy poslanec NR SR Peter Kresák (Most-Híd) na otázku, či je možné zrušiť Mečiarove amnestie. Okrem neho na túto tému v relácii tiež diskutovali poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) a podpredseda poslaneckého klubu Smer-SD v NR SR Miroslav Číž.

Odporúčame:
Kováča mladšieho podľa Mečiara neuniesla SIS, ale vie, kto bol páchateľom

Spoločnosť nemôže čakať roky na rozhodnutie

Kresák zároveň dodal, že tento mechanizmus nie je niečo, čo by zasahovalo do súdnictva, bolo by to ale v súlade s jeho princípmi a hodnotami. „Chcem ale povedať, že môj doplňujúci a pozmeňujúci návrh k ústavnému zákonu, ktorý predkladal poslanec Budaj, zakladá mimoriadne túto príslušnosť pre ústavný súd, aby v tomto výnimočnom prípade sa zaoberal súladom ústavného zákona s ústavou,“ povedal Kresák. To znamená, že to čo dnes podľa neho v ústavnom systéme nemáme, ale prísne to limituje v návrhu na tento prípad, a dáva tomu aj kvôli potrebe stability istý časový rámec, dokedy by sa tak malo konať.

Je tam istý časový úsek, do ktorého oprávnené subjekty sa môžu obrátiť na ústavný súd a je tam časový úsek, v ktorom navrhujem, aby ústavný súd rozhodol. A ak by nerozhodol, konanie by sa skončilo a už by sa ďalej nemohlo otvoriť. Lebo spoločnosť nemôže čakať roky na rozhodnutie ústavného súdu v takejto veci,“ dodal Peter Kresák. Most-Híd tak predkladá riešenie, ktoré by umožnilo aj ďalším poslancom v parlamente hlasovať za už konečné odstránenie tejto nepríjemnej kauzy, ktorá sa vlečie slovenskou spoločnosťou.

Odporúčame:
Za necelé štyri dni podporilo zrušenie Mečiarových amnestií už vyše 50-tisíc ľudí

Vražda bola a naďalej je trestná

Podľa podpredsedu poslaneckého klubu Smer-SD v NR SR Miroslava Číža akýkoľvek trestný čin má byť posudzovaný iba na základe právneho poriadku, ktorý platil v čase, kedy sa ten skutok stal. Zároveň dodal, že otázka rozširovania či nerozširovania kompetencií ústavného súdu je široko diskutovateľná. „Navrhovatelia tohto ústavného zákona napríklad argumentujú dvoma medzinárodnými zmluvami. Len nikto z autorov nespomína jeden moment, ktorý je spätý s miznutím osôb, že musí ísť o časté alebo sústavne vykonávané činnosti,“ argumentoval Číž.

Poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS) vyjadril súhlas so slovami poslanca Číža, ale pripomenul, že zavlečenie a únos boli trestné podľa právneho poriadku, ktorý platil v čase, keď bol Michal Kováč mladší zavlečený do Rakúska a rovnako vražda bola a naďalej je rovnako trestná v našom právnom poriadku aj v čase, keď bol zavraždený Róbert Remiáš.

Viac k témam: Mečiarove amnestie, Most-Híd, Ondrej Dostál, Peter Kresák
Zdroj: Webnoviny.sk – Most-Híd už chce vyriešiť Mečiarove amnestie, ústavný súd by mohla nahradiť ústavná rada © SITA Všetky práva vyhradené.

11. marca 2017

Odporúčané články