Most reaguje na vyjadrenie SNS o koncesionárskych poplatkoch

Zvýšenie financovania verejnoprávneho RTVS je súčasťou programového vyhlásenia vlády a návrh, ktorý to má priniesť, už predložilo ministerstvo kultúry do medzirezortného pripomienkového konania.BRATISLAVA 2. júna (WebNoviny.sk) – Programové vyhlásenie vlády by mala každá strana vládnej koalície dodržiavať v každom bode. Tvrdí to predseda poslaneckého klubu Most-Híd v Národnej rade SR Gábor Gál vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka strany Most-Híd Františka Dušíková.

V programovom vyhlásení vlády bola podľa Gála jednoznačná dohoda na tom, že tzv. koncesionárske poplatky pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS) treba zvýšiť preto, „aby sa zlepšila kvalita verejnoprávnych médií, ako to prezentovalo vedenie RTVS a neviazať to k nejasným cieľom, ktoré prezentovala SNS – skutočnou slovenskou a národnou verejnoprávnou inštitúciou“.

Ako dodáva Gál v reakcii na vyhlásenie SNS, „gentlemanská dohoda bola taká, že táto koalícia nebude riešiť podobné nezhody pred médiami. My dohody vždy držíme, a žiadame o to aj koaličných partnerov“.

Národniari uviedli, kedy návrh podporia

Slovenská národná strana (SNS) upozorňuje, že „v tejto chvíli nepodporí zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie“.

Návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), ktorý ministerstvo kultúry dalo koncom mája do medzirezortného pripomienkového konania, SNS podporí až vtedy, keď „budú predložené jasné vízie budúceho vysielacieho programu, keď program a koncepcia vysielania bude napĺňať princípy verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie, keď sa prijmú opatrenia na skvalitnenie vysielania od jazykovej kultúry až po zostavenie programovej štruktúry“.

Uvádza sa to vo vyhlásení SNS k návrhu na zvýšenie koncesionárskych poplatkov, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka SNS Zuzana Kohútková. „Podľa nášho názoru musí najskôr Slovenská televízia a Slovenský rozhlas, ktoré dnes vystupujú pod nezmyselným a z hľadiska obsahu slovenčine sa priečiacim spoločným názvom, prejsť najskôr výraznou vnútornou prestavbou a stať sa skutočnou slovenskou a národnou verejnoprávnou inštitúciou,“ píše sa vo vyhlásení SNS.

SNS vyčíta RTVS aj upadajúcu jazykovú kultúru redaktorov a moderátorov

Hlavným obsahom novovytvoreného tretieho televízneho kanála by podľa SNS nemal byť šport. „Prednosť by malo dostať vysielanie pre deti a mládež v slovenčine, ktoré v slovenskom audiovizuálnom priestore žalostne chýba. Z neznámych dôvodov totiž všetky medzinárodné detské kanály dostali licenciu na vysielanie v českom jazyku,“ konštatujú národniari.

Podľa SNS verejnoprávnosť znamená „principiálnu službu verejnosti v oblasti spravodajstva a publicistiky, kde sa občania SR informujú o dianí doma i vo svete, kde dostávajú rovnaký priestor reprezentanti všetkých relevantných spoločenských, politických a kultúrnych orgánov a organizácií, kde existuje vyvážené politické spravodajstvo, kde nedostávajú hlas úplne okrajové, ale ‚politicky korektné‘ skupinky a hlas verejnosti je ignorovaný“.

SNS tiež RTVS vyčíta „sústavne upadajúcu jazykovú kultúru redaktorov a moderátorov, ktorí zámerne ignorujú viaceré normy slovenského jazyka“. Kritizuje aj „neadekvátne“ rozdeľovanie fondov na tvorbu pre jednotlivé štúdiá a jej centralizáciu do Bratislavy.

Zvýšenie financovania verejnoprávneho RTVS je súčasťou Programového vyhlásenia vlády SR na roky 2016 – 2020.

Návrh, ktorý zmení financovanie RTVS, predložilo Ministerstvo kultúry (MK) SR do medzirezortného pripomienkového konania v pondelok 23. mája a pripomienkovať sa dá do 10. júna.

Podľa návrhu by výšku úhrad určilo MK SR vyhláškou na základe stanoviska odbornej komisie. Výška tzv. koncesionárskych poplatkov by sa mala posudzovať každé dva roky. Kým vypracuje komisia prvú správu o finančnej situácii RTVS (do 31. augusta 2019), navrhuje sa od účinnosti novely, teda od 1. januára 2017 do vydania prvej vyhlášky o výške úhrad ministerstvom, do 31. decembra 2019 základná sadzba úhrady na sedem eur.

Súčasná mesačná platba pre domácnosti 4,64 eura radí RTVS medzi najchudobnejšie v Európe. Podľa ministerstva kultúry je vzhľadom na „absolútnu nezastupiteľnosť verejnoprávnych médií a tiež po tom, čo sa RTVS v posledných rokoch podarilo zvýšiť svoj kredit, čoho dôkazom je aj jej zvýšená sledovanosť a spokojnosť divákov a poslucháčov, oprávnené štandardným spôsobom vyriešiť jej financovanie“. Ministerstvo v stanovisku pre SITA ďalej zdôraznilo, že cieľom novely zákona o úhradách za RTVS je, aby verejnoprávna RTVS mohla v ešte väčšej miere plniť úlohy, ktoré od nej vyžaduje zákon a očakáva verejnosť.

Ministerstvo kultúry preto po 13 rokoch navrhuje primerané zvýšenie výšky úhrad a zároveň cez zákon zaväzuje RTVS k zriadeniu tretieho vysielacieho kanála. Tretia programová služba nebude podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa RTVS Václava Miku čisto športový program. Šport, ktorý zasahuje do vysielania Jednotky aj Dvojky si, ako tvrdí Mika, zaslúži svoje vlastné miesto. Nepôjde však o obnovu bývalej športovej Trojky, skôr plnoformátový kanál.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

2. júna 2016

Odporúčané články