Muž mimoriadnej povahy a ďakujem za jeho priateľstvo, znejú reakcie na úmrtie Georga H. W. Busha

395038_bush reakcie.jpg

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Vo veku 94 rokov zomrel 41. prezident Spojených štátov amerických George Herbert Walker Bush. Niekdajší šéf Bieleho domu naposledy vydýchol v piatok v noci v jeho dome v texaskom Houstone.

Bush bol prezidentom USA v rokoch 1989 – 1993 a bol najdlhšie žijúcim americkým exprezidentom. Na jeho úmrtie reagovalo viacero osobností americkej a svetovej politiky. Agentúra SITA prináša výber z ich reakcií.

„Bol mužom mimoriadnej povahy. Celá rodina Bushovcov je hlboko vďačná za život a lásku 41. prezidenta a za súcit tých, ktorým záležalo a modlili sa za otca,“ vyjadril sa na margo Bushovej smrti jeho syn, 43. prezident USA George W. Bush.

„Prostredníctvom jeho neodmysliteľnej autentickosti, odzbrojujúceho dôvtipu a neochvejnej oddanosti viere, rodine a krajine, prezident Bush inšpiroval generácie svojich amerických spoluobčanov k službe verejnosti, aby boli podľa jeho slov ‘tisíckami svetelných bodov“ ožarujúcich veľkosť, nádej a príležitosti Ameriky smerom k svetu,“ uviedol súčasný americký prezident Donald Trump.

„Život Georgea H.W. Busha je svedectvom predstavy, že služba verejnosti je ušľachtilé a radostné povolanie. A on pri tom urobil veľa dobra,“ bývalý prezident USA Barack Obama.

„Budem navždy vďačný za priateľstvo, ktoré sme si vytvorili. Od momentu, čo som ho spoznal ako mladý guvernér, ktorého pozvali do jeho domu v Kennebunkporte, na mňa urobili dojem jeho dobrosrdečnosť, ktorú preukázal k Chelsea (Clintonovej, pozn. SITA), vrodená a rýdza slušnosť a jeho oddanosť Barbare,deťom a ich rastúcemu potomstvu,“ bývalý prezident USA Bill Clinton.

„Odkaz Georgea H.W. Busha bude navždy vrytý do histórie Ameriky a sveta. Je to celoživotný záznam nezištnej vlasteneckej služby nášmu národu,“ vyjadril sa niekdajší americký minister zahraničia James A. Baker III., ktorý pôsobil v Bushovej administratíve.

„Svet stratil veľkého vodcu. Táto krajina stratila jedného zo svojich najlepších. Ja som stratil jedného z mojich drahých priateľov. Mám zlomené srdce,“ uviedol Bushov poradca pre národnú bezpečnosť Brent Scowcroft.

„Bol to čas veľkej zmeny požadujúci od každého veľkú zodpovednosť. Výsledok bol koniec studenej vojny a pretekov v jadrovom zbrojení. (S manželkou Raisou) Sme hlboko ocenili pozornosť, dobrosrdečnosť a jednoduchosť typickú pre Georgea a Barbaru Bushovcov, ako aj zvyšok ich veľkej, priateľskej rodiny,“ vyjadril sa bývalý sovietsky líder Michail Gorbačov.

George H.W. Bush sa pokúšal „vytvoriť nový medzinárodný poriadok založený na spravodlivosti a rovnosti medzi národmi“ povedal kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh s tým, že bývalý americký prezident nikdy „nezabudol na Kuvajťanov a zotrvá v ich pamäti“.

George H.W. Bush bol „veľkým štátnikom a naozajstným priateľom našej krajiny“, ktorého „duch verejnej služby bol vodítkom jeho života a príkladom pre nás všetkých … v nasmerovaní mierového ukončenia studenej vojny urobil svet bezpečnejším miestom pre budúce generácie,“ uviedla britská premiérka Theresa Mayová.

„Štátnictvo Georgea H.W. Busha, ako amerického vyslanca v Pekingu, riaditeľa CIA, osem rokov ako viceprezidenta a štyri roky ako prezidenta, zohralo kľúčovú rolu v ukončení studenej vojny, ktorá priniesla demokraciu miliónom ľudí v Európe a znížilo hrozbu jadrovej vojny. George H.W. Bush bol podporovateľom systému založeného na medzinárodných pravidlách, právnom poriadku a demokratických hodnotách,“ novozélandská premiérka Jacinda Ardernová.

„Bol v skutočnosti prvým americkým prezidentom, s ktorým som mal to privilégium sa stretnúť. Spomínam si, že som bol veľmi dojatý starosťou vášho otca o tibetských ľudí a situáciu v Tibete. Je naozaj obdivuhodné dožiť sa 94 rokov. Aj keď nič nemôže nahradiť stratu vášho otca, môžeme sa radovať z toho, že mal zmysluplný život venovaný službe verejnosti,“ vyjadril sa tibetský duchovný vodca Dalajláma.

„Smútime za veľkým štátnikom a priateľom Nemecka. (Bush) sa odvážne chopil príležitosti ukončiť studenú vojnu … je tiež architektom nemeckej jednoty. Podporil ju od začiatku bez námietok. Nikdy na to nezabudneme,“ nemecký minister zahraničia Heiko Maas.

„Bývalý prezident George H. W. Bush mal zápal pre silné vzťahy medzi Indiou a USA. Jeho prítomnosť nám bude veľmi chýbať. Nech odpočíva v pokoji,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter indický premiér Narendra Modi.

Bush „videl povinnosť Ameriky voči svetu a uctil si ju. Cítim sa poctený, že som s ním pracoval, a ešte viac poctený, že sa stal jedným z mojich celoživotných priateľov. Bol jednoducho jedným z najdecentnejších ľudí, ktorých som kedy poznal,“ uviedol bývalý britský premiér z rokov 1990 – 1997 John Major.

Viac k témam: Barack Obama, Donald Trump, George H.W. Bush, George W. Bush, Michail Gorbačov
Zdroj: Webnoviny.sk – Muž mimoriadnej povahy a ďakujem za jeho priateľstvo, znejú reakcie na úmrtie Georga H. W. Busha © SITA Všetky práva vyhradené.

1. decembra 2018

Odporúčané články