Múzeum obchodu v Bratislave už 10 rokov prináša okrem tradičnej historickej výstavy aj hudbu

394854_muzeum 676x380.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Múzeum obchodu v Bratislave už desať rokov popri výstavách z histórie obchodu prináša aj hudbu. Múzeum, ktorého zriaďovateľom je Ministerstvo hospodárstva SR, totiž od 7. novembra 2008 organizuje projekt Rock v múzeu. Spustilo ho so zámerom spropagovať múzeum a jeho zbierky.

Za 10 rokov bolo v múzeu 252 koncertov, predstavilo sa 239 skupín a umelcov z 22 krajín celého sveta, napríklad z USA, Česka, Anglicka, Poľska, Austrálie, Talianska, Holandska, Kanady, Nemecka či Grécka, Argentíny, Južnej Afriky a Fínska. V tejto pre múzeum nie tradičnej aktivite plánuje Múzeum obchodu pokračovať aj naďalej. Už teraz je takmer na polovicu obsadený rok 2019. Agentúru SITA o tom informoval v odbor komunikácie Ministerstva hospodárstva SR.

Predmety siahajú do čias monarchie

Múzeum obchodu v Bratislave mapuje vývoj obchodu na našom území. V terajšej podobe je zriadené od roku 1991 a má vyše 65-tisíc exponátov, najmä predmety typické pre obchody a rôznorodé prostriedky historickej reklamy od 20. až po 40. roky 20. storočia, ako sú plagáty, tabule či pútače.

Niektoré zbierkové predmety pochádzajú ešte z posledného obdobia Habsburskej monarchie. Unikátna je napríklad zbierka príjmových a registračných pokladníc od renomovaných svetových značiek a producentov. Zaujímavé sú aj kompletne zachované zariadenia obchodíkov so zmiešaným tovarom.

Zbierka spojená s pohostinstvom obsahuje výčapné zariadenia, plničky fliaš, sudy, zásobníky na nápoje, jedálenské a nápojové servisy. Svoje miesto tu majú aj hracie automaty, gramofóny i orchestrión, ktoré dotvárali atmosféru pohostinstiev.

Nie reštaurácia, ale historický hostinec

Múzeum sídli v Bratislave v Podunajských Biskupiciach na Linzbothovej 16. Stálu expozíciu má aj na Bielej ulici 6 v bratislavskom Starom Meste a tiež na Radničnej ulici v Českom Krumlove. Pre verejnosť je múzeumv Podunajských Biskupiciach otvorené denne okrem pondelka, počas pracovných dní od 9:00 do 17:00 a cez víkend od 10:00 do 17:00.

Jeho súčasťou je aj historický hostinec, kde sa čapuje pivo. Múzejný pivovar možno navštíviť denne okrem pondelka od 17:00 do 22:00. Podrobnejšie informácie o múzeu a o koncertoch sú zverejnené na jeho webstránke , ale aj na profile múzeana sociálnej sieti Facebook.

Viac k témam: Ministerstvo hospodárstva SR, Múzeum obchodu v Bratislave, projekt Rock v múzeu
Zdroj: Webnoviny.sk – Múzeum obchodu v Bratislave už 10 rokov prináša okrem tradičnej historickej výstavy aj hudbu © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články