1.10.2023 (SITA.sk) –
aktualizované 1. októbra, 19:32

Kenský vytrvalec Keňan Philemon Rono Cherop sa v rekordnom čase podujatia 2:06:55 h stal šampiónom jubilejného 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach.

V dramatickom finiši odsunul na druhé miesto Etiópčana Kebedeho Tulua Wamiho (+1 s). Tretiu priečku obsadil Eritrejčan Berhane Tesfay Berhe, keď za víťazným Cheropom zaostal o 12 sekúnd.

Cherop na to musel zatlačiť

Trojnásobný šampión a víťaz predchádzajúcich dvoch edícií MMM, Keňan Reuben Kiprop Kerio, bol tentoraz štvrtý s časom 2:07:56 h.

„Bolo to dnes ťažké. Teší ma, že sa mi podarilo vytvoriť rekord. Je to pre mňa veľký úspech, veľmi si to vážim. Posledný kilometer bol taktický, zatlačil som na to. Držal som sa síce vzadu, ale potom v posledných stovkách metrov som šprintoval a podarilo sa mi vyhrať,“ vyhlásil Cherop bezprostredne po pretekoch pri mikrofóne RTVS.

Afričania vládnu od roku 2005

Najlepší rekord MMM dosiaľ patril 33-ročnému Keňanovi Lawrenceovi Kimwetichovi Kimaiyovi, ktorý pred 11 rokmi zvíťazil v čase 2:07:01 h.

Cherop tak posunul hranicu tohto maxima o šesť sekúnd. Kimaiyo bežal v košických uliciach vďaka voľnej karte aj v nedeľu, no napokon preteky nedokončil.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Medzinárodný maratón mieru (fotografie)

Keňan Cherop zaznamenal celkovo 20. triumf maratónca z tejto vytrvaleckej veľmoci číslo jeden na východe Slovenska.

Afričania, s výnimkou špecifického pandemického ročníka 2020, keď bežalo iba 188 vytrvalcov a z toho len traja zo zahraničia, vládnu v Košiciach nepretržite od roku 2005.

Najrýchlejším Slovákom je Hladík

Najlepším Slovákom bol v nedeľu Marek Hladík, víťaz spomenutého ročníka 2020, ktorého v cieli klasifikovali na 9. mieste v čase 2:22:14 h.

V ženskej kategórii sa z víťazstva tešila Keňanka Jackline Cheronová, ktorá zabehla čas 2:24:43 h. Na pódiu boli spolu s ňou dve Etiópčanky – druhá Adawork Aberta Sadurová (+1:36 min) a Ayantu Kumela Tadesseová (+1:50 min). Spomedzi slovenských bežkýň bola najlepšia Veronika Páleníková na 6. mieste, ktorá zaznamenala čas 2:45:52 h.

Keďže Cherop i Cheronová pri svojich triumfoch pokorili hranicu 2:09 h, resp. 2:26 h, obaja získali od organizátorov finančnú prémiu 15-tisíc eur. Cherop ako držiteľ nového traťového rekordu získal aj bonus 5-tisíc eur.

Prišlo doteraz najviac bežcov

Jubileum slovenského športového klenotu, Medzinárodného maratónu mieru (MMM), prilákalo rekordný počet bežcov.

Vo všetkých disciplínach sa ich prihlásilo 16 831 z 59 krajín – dovedna 5022 maratóncov, 5786 polmaratóncov, 2235 členov maratónskych štafiet, 283 in-line korčuliarov, 21 handbikerov a 3484 minimaratóncov.

Okrem Slovákov mali najväčší záujem o štart v niektorej z disciplín jubilejného ročníka najstaršieho európskeho maratónu bežci v Poľsku, Česku, Maďarsku, Francúzsku, Nemecku, Srbsku a Veľkej Británii.

Viac k témam: MMM Medzinárodný maratóm mieru v Košiciach
Zdroj: SITA.sk – Na 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru padol rekord podujatia, dramatický finiš vyhral Keňan Cherop (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.