Na Dakare štyria Slováci, Svitko s Jakešom mieria najvyššie

Púštne dobrodružstvo naprieč Južnou Amerikou začne písať svoju 38. kapitolu v nedeľu 3. januára.BRATISLAVA 31. decembra (WebNoviny.sk) – S novou technikou a opäť vysokými ambíciami sa postavia na štart najťažších vytrvalostných motoristických pretekov na svete Rely Dakar 2016 dvaja slovenskí motocyklisti Štefan Svitko a Ivan Jakeš. Púštne dobrodružstvo naprieč Južnou Amerikou začne písať svoju 38. kapitolu v nedeľu 3. januára a potrvá takmer dva týždne do soboty 16. januára. Na jazdcov čaká viac ako 9000 km, z toho asi polovica bude meraných.

Svitko by chcel na pódium

Tridsaťtriročný Žaškovčan Svitko jazdiaci vo farbách Slovnaft Teamu naposledy zopakoval svoje maximum z roku 2012, keď bol celkovo piaty. Dosiahol však nový čiastkový rekord, v záverečnej 13. etape obsadil druhú priečku. Jeho predchádzajúcim etapovým maximom bola tretia pozícia (dvakrát v roku 2012, raz v roku 2015). Z trinástich meraných úsekov sa až desaťkrát umiestnil medzi najlepšími desiatimi. A dokonca po sebe. V šiestich etapách bol v top 5.

Odporúčame:

Američan Creed bude najmladším pilotom v histórii Rely Dakar

Svitko tento rok pomýšľa na ešte lepšie výsledky. „Už vlani som mieril na pódium. Nevyšlo to, ale výzva zostáva. Každým rokom je Dakar čoraz ťažší. Sú tu niektorí noví a kvalitní jazdci, ktorí tiež poškuľujú po najvyšších pozíciách. Sú síce menej skúsení, ale ide o fabrických motocyklistov a sú veľmi dobre pripravení. Prvých desať etáp môže vyhrať hocikto. Dnes veľmi dobre vieme, ako máme postupovať v príprave na tieto preteky. Tento rok budem mať aj trochu luxusu v podobe karavanu, môžem dobre zrelaxovať a zotaviť sa, čo je na Dakare nesmierne dôležité. Na ceste za pódiovým umiestnením záleží na každej jednej maličkosti, esenciálne sú aj skúsenosti. Keď som sem prišiel po prvý raz, mojím jediným cieľom bolo dokončiť preteky. Napokon som obsadil pekné 13. miesto. Odvtedy mám viac a viac ambícií a stále si myslím, že na Dakare mám pred sebou ešte niekoľko rokov,“ povedal pre oficiálny web podujatia Svitko, ktorý bude mať štartové číslo 5.

Jakeš vlani vyhral dve etapy

Štyridsaťdvaročný Jakeš je stále najúspešnejším Slovákom na najťažších pretekoch na svete – v roku 2013 obsadil historické štvrté miesto. Hoci vlani skončil „až“ ôsmy, všetko si vynahradil dvoma etapovými prvenstvami počas posledných troch dní. Premiérové prišlo až po rozhodnutí jury a druhé aj vďaka skráteniu etapy pre silné dažde. Predtým bolo jeho najlepším etapovým výsledkom tretie miesto z roku 2013.

Jakeš vyhral na Dakare etapu ako druhý Slovák, prvý raz sa to podarilo Jaroslavovi Katriňákovi ešte v Afrike v roku 1999. Rodák z Myjavy Jakeš bude mať v úvode roka 2016 tie najvyššie ambície napriek tomu, že nedávno bol účastníkom tragickej dopravnej nehody.

„Dakar sledujem už od začiatku, vždy som sa veľmi zaujímal o kamióny, keďže som bol fanúšikom Aleša Lopraisa, ktorý bol v tom období veľkou celebritou v Československu. Najkrajšou spomienkou na Dakar je celkové štvrté miesto z roku 2013. Pre túto edíciu sme spravili všetko možné, aby sme boli rýchlejší. Neurobil som výrazné zmeny v príprave, bol by to nezmysel. Moje predchádzajúce výsledky naznačujú, že postupujem správne. Jedinou vecou je, že sa budem zo začiatku pokúšať jazdiť rýchlejšie a nestrácať zbytočne čas. Dakar je mojou súčasťou a urobím, čo bude v mojich silách, aby som dosiahol dobrý výsledok. Nič ma nesmie vyviesť z miery, mám najvyššie ambície,“ uviedol Jakeš, ktorý sa predstaví s číslom 16. Obaja Slováci budú jazdiť na stroji 450 Rally Replica KTM.

Dvojnásobné zastúpenie Slovenska v kategórii kamiónov

Medzi 140 prihlásenými motocyklistami chýba obhajca titulu Marc Coma, ktorý začiatkom júla ukončil bohatú a úspešnú kariéru. Tridsaťdeväťročný Španiel triumfoval na Dakare päťkrát v rokoch 2006, 2009, 2011, 2014 a 2015 a momentálne je športovým riaditeľom pretekov. S najvyšším štartovým číslom sa predstaví Portugalec Paulo Goncalves na Honde, ktorý na uplynulej edícii dosiahol svoj doterajší najlepší výsledok v podobe druhého miesta.

„Ohľadom uplynulého Dakaru mám zmiešané pocity. Na jednej strane som spokojný s novým maximom, ale stratiť 16:53 min na víťaza, pričom som inkasoval 17-minútovú penalizáciu… Mohol som byť najlepší o sedem sekúnd, ale to je už minulosť. O triumf sa môže pobiť sedem alebo osem jazdcov. To, že tu už nie je Marc Coma, neznamená, že to bude ľahšie. Očakávam veľmi náročné preteky, najmä čo sa týka navigácie,“ uviedol Goncalves.

V ostatných kategóriách sa predstavia všetci obhajcovia titulov – v štvorkolkách Poliak Rafal Sonik (Yamaha), medzi automobilmi Katarčan Nasser Al-Attiyah (Mini) a pri kamiónoch Rus Ajrat Mardejev (Kamaz).

Slovensko bude mať dvojnásobné zastúpenie aj v kategórii kamiónov. V českom trojčlennom tíme Bonver Dakar Projekt (č. 513) sa vo vozidle Tatra v pozícii mechanika tradične predstaví Jaroslav Miškolci, mechanikom v kamióne Man v inom českom zoskupení Offroadsport (č. 554) bude Marek Sýkora.

Program Rely Dakar 2016 (3. – 16. januára – Argentína, Bolívia):

3. januára: 1. etapa: Rosario (Arg.) – Villa Carlos Paz (Arg.), meraný úsek: motocykle a štvorkolky 227 km, automobily a kamióny 258 km

4. januára: 2. etapa: Villa Carlos Paz (Arg.) – Termas de Río Hondo (Arg.), meraný úsek: motocykle a štvorkolky 450 km, automobily a kamióny 521 km

5. januára: 3. etapa: Termas de Río Hondo (Arg.) – San Salvador de Jujuy (Arg.), meraný úsek: 314 km

6. januára: 4. etapa: San Salvador de Jujuy (Arg.) – San Salvador de Jujuy (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 429 km, kamióny 418 km

7. januára: 5. etapa: San Salvador de Jujuy (Arg.) – Uyuni (Bol.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 327 km, kamióny voľný deň

8. januára: 6. etapa: Uyuni (Bol.) – Uyuni (Bol.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 542 km, kamióny 295 km

9. januára: 7. etapa: Uyuni (Bol.) – Salta (Arg.), meraný úsek: 353 km

10. januára: voľný deň

11. januára: 8. etapa: Salta (Arg.) – Belén (Arg.), meraný úsek: 393 km

12. januára: 9. etapa: Belén (Arg.) – Belén (Arg.), meraný úsek: 285 km

13. januára: 10. etapa: Belén (Arg.) – La Rioja (Arg.), meraný úsek: 278 km

14. januára: 11. etapa: La Rioja (Arg.) – San Juan (Arg.), meraný úsek: 431 km

15. januára: 12. etapa: San Juan (Arg.) – Villa Carlos Paz (Arg.), meraný úsek: motocykle, štvorkolky a automobily 481 km, kamióny 267 km

16. januára: 13. etapa: Villa Carlos Paz (Arg.) – Rosario (Arg.), meraný úsek: 180 km

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. decembra 2015

Odporúčané články