Na košickom Luníku IX sa voliči k urnám nehrnuli

Podľa predsedu volebnej komisie Síkoru sú voľby na Luníku IX špecifické asi tým, že je tu veľmi nízka účasť, pokiaľ nejde o voľbu starostu a poslancov.
KOŠICE 5. marca (WebNoviny.sk) – Rozpačito a bez väčšieho záujmu voličov sa začali voľby v košickej mestskej časti Luník IX, obývanej prevažne Rómami. Mestská časť zriadila dva volebné okrsky. Vo volebnom okrsku číslo 1 je zapísaných v zozname 1 953 oprávnených voličov a v okrsku číslo 2 až 2023 voličov. Oba okrsky otvorili presne o siedmej. V Košiciach je zriadených 197 volebných okrskov. Do pol ôsmej nebol voliť nikto z obyvateľov Luníka IX. Predsedom v prvom okrsku je Peter Palla a v druhom Michal Síkora.

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2016

Predsedovia komisií zhodne uviedli, že nemajú problém s veľkým počtom zapísaných voličov, pretože volebná účasť na Luníku IX je veľmi nízka, okrem komunálnych volieb. Ako uviedla zapisovateľka a pracovníčka miestneho úradu Marcela Šlepecká, nemohli zriadiť viac okrskov vzhľadom na personálne a priestorové možnosti. Miestny úrad má len troch zamestnancov, z ktorých sú menovaní zapisovatelia. Volebné miestnosti sú zriadené v tunajšej materskej škôlke.

Problémy zatiaľ nie sú

„Zatiaľ nie sú žiadne problémy. Po začatí hlasovania sme do volebnej urny ako prvé vhodili obálky s hlasmi tých, ktorí volili poštou,“ povedal Palla. Od pol ôsmej však začali prichádzať voliči. Za prvú hodinu prišlo voliť dokopy v oboch okrskoch okolo desať ľudí.

Ako prvý do okrsku číslo 2 prišiel voliť Eugen Pota. Ako uviedol, prišiel skoro, lebo ide do mesta, do nemocnice ku chlapcovi. Podľa jeho názoru by budúca vláda mala viac pomáhať Rómom. Ako uviedli ďalší, malo by byť viac práce vhodnej pre Rómov, nielen aktivačné. Podľa ďalších by mesto malo začať konečne stavať aj byty, a nielen búrať bloky.

Obrazom: Parlamentné voľby 2016

„Voľby na Luníku IX sú špecifické asi tým, že je tu veľmi nízka účasť a voliči nie sú dostatočne informovaní o tom, že sa konajú voľby a o aké konkrétne voľby ide. Napríklad, volebná účasť v posledných parlamentných voľbách nedosiahla ani desať percent,“ povedal predseda volebnej komisie druhého okrsku Michal Síkora, ktorý ako člen komisie absolvoval niekoľko rôznych volieb na Luníku IX, pričom toto sú už jeho tretie parlamentné voľby v tejto mestskej časti.

ONLINE: SLEDUJTE S NAMI PARLAMENTNÉ VOĽBY

Situáciu na Luníku možno podľa starostu zmeniť

Neďaleko Luníka IX vznikla osada Mašličkovo, kde bývajú niektorí ľudia, ktorí museli odísť z viacerých blokov na Hrebendovej ulici a mesto ich dalo zbúrať. Ako informoval Palla, voliči z Mašličkova sú zapísaní v zozname voličov prvého okrsku s tým, že namiesto ulice majú ako miesto trvalého pobytu uvedené iba Luník IX.

Starosta Luníka IX Marcel Šaňa zastáva funkciu iba rok. Najprv nechcel hovoriť, lebo sa ponáhľa na prednášku, študuje totiž na vysokej škole. Nakoniec súhlasil s krátkym telefonickým rozhovorom.

„Mám konkrétne predstavy, čo treba urobiť, pričom sa mi už podarilo výrazne zredukovať dlh, ktorý mal miestny úrad. Uvažujem o zriadení sociálneho podniku, kde by pracovali naši Rómovia. Rád by som, keby mesto dalo mestskej časti do správy pozemky, na ktorých boli dnes už zbúrané bloky, aby sme mohli rozbehnúť výstavbu nízko štandardných domov svojpomocou. Pripravujeme aj projekty, aby sme sa mohli uchádzať o podporu z európskych fondov,“ povedal starosta Šaňa. Podľa jeho názoru možno zmeniť situáciu na Luníku IX, no prispieť k tomu musí aj nová vláda, ktorá vzíde z volieb, ale aj vedenie mesta.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. marca 2016

Odporúčané články