Na Slovensku sa otepľuje, v Tatrách hrozia lavíny

Pri popoludňajšom oteplení bude lavínové nebezpečenstvo stúpať, vo Vysokých a Západných Tatrách stúpne až na 3. stupeň.BRATISLAVA 3. apríla (WebNoviny.sk) – Očakávané výrazné oteplenie aj v najvyšších polohách sa prejaví na zvýšenej lavínovej aktivite. Ohrozené sú najmä osvietené strmé svahy (južná orientácia so sklonom nad 35°) a lokality pri vyústení žľabov, nad ktorými je väčšia zberná plocha.

V týchto polohách sa budú uvoľňovať splazy a lavíny z mokrého a ťažkého snehu. Nebezpečné sú najmä žľaby, ktoré pri poslednom oteplení ešte nevypadli. Pri popoludňajšom oteplení bude lavínové nebezpečenstvo stúpať, vo Vysokých a Západných Tatrách stúpne až na 3. stupeň. Pri výraznom oteplení sa môžu lavíny z vlhkého snehu vyskytnúť aj na severných tienistých svahoch.

Odporúčame:

Lyžuje sa v deviatich strediskách, hlásia 40 až 55 cm snehu

Vo Fatrách je snehová pokrývka na mnohých miestach, aj na hrebeni, už iba nesúvislá. Súvislejšie snehové plochy sa nachádzajú už iba na svahoch tesne pod hrebeňom a na tienistých severných svahoch. Na trávnatých svahoch sa ojedinele môžu vyskytnúť splazy a malé lavíny z vlhkého snehu. Lavínové nebezpečenstvo je však veľmi lokálne.

Po miernom sobotňajšom ochladení sa v nedeľu opäť výrazne otepľuje. Teplota vzduchu aj v najvyšších polohách Vysokých Tatier vystúpila už ráno nad 0 stupňov Celzia. Na horách bolo od nuly do štyroch stupňov a na slnkom osvietených svahoch sa rýchlo otepľovalo. Na horách je od rána prevažne jasno, iba miestami prechodne zväčšená oblačnosť.

Fúkal slabý až čerstvý vietor juhozápadných a severozápadných smerov s rýchlosťou do 35 km/hod, na vrcholoch hôr a hrebeňoch v nárazoch miestami až do 55 km/hod. Po predchádzajúcom ochladení bola snehová prikrývka zrána ešte tvrdá a zmrznutá. Počas dňa však rýchlo mäkne a na slnkom osvietených svahoch je sneh vlhký až kašovitý. Súvislejšia snehová pokrývka sa nachádza približne od výšky 1300 m n. m. Podhorie a nižšie polohy sú už bez snehu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. apríla 2016

Odporúčané články