BRATISLAVA 1. júna (WebNoviny.sk) – Kliešte sú druhými najvýznamnejšími prenášačmi pôvodcov prenosných ochorení – vírusov, baktérií a prvokov – na svete. V našich klimatických podmienkach im dokonca patrí prvenstvo, ktoré v celosvetovom meradle zastávajú komáre.
Na Slovensku je najrozšírenejším kliešťom a najvýznamnejším prenášačom kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), ktorý prenáša rickettsie, anaplazmy, vírus kliešťovej encefalitídy, parazitárne prvoky babézie a baktérie borélie.
Práve boréliami, ktoré sú pôvodcami prenosných ochorení, ako je napríklad najčastejšie vyskytujúca sa Lymská borelióza, je nakazený v priemere každý piaty kliešť.
Výskyt závisí od lokality
Boréliami sú nakazené kliešte takmer všade, ich výskyt závisí od lokality, počte a druhového zastúpenia rezervoárových hostiteľov (zdrojov borélií, pozn. SITA), na ktorých kliešte v prírodných ohniskách cicajú. Podľa odborníkov z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied (SAV) bolo vlani v lesoparku na Železnej studničke v Bratislave na borélie pozitívnych okolo 28 percent kliešťov a túto jar to bolo zatiaľ do 16 percent.
V zámockom parku v Malackách to je zhruba 20 percent a v lese na košickom sídlisku Furča zaznamenali vysokú nakazenosť kliešťov, a to až takmer 40 percent. Odborníci zaznamenali nakazené kliešte aj v horských oblastiach, ako napríklad na Martinských holiach a myjavských kopaniciach.
Odporúčame:
Pellegrini avizuje investičný boom na Kramároch, štát naleje do Univerzitnej nemocnice milióny eur
Zdrojmi borélií môžu byť hlodavce, jašterice či vtáky. Významnými rezervoármi sú práve spomínané vtáky, napríklad drozdy, červienky a sýkorky, ktoré môžu prenášať kliešte na väčšie vzdialenosti.
Drozdy sú napríklad schopné nakaziť až 60 percent kliešťov baktériami Borrelia garinii, ktoré vyvolávajú neuroboreliózu. Malé zastúpenie, do troch percent, má u kliešťov na Slovensku aj baktéria Borrelia myiamotoi, ktorá môže spôsobovať meningoencefalitídy.
Kliešte zo Stredomoria na Slovensku
Na Slovensku sa môžu objaviť aj kliešte a nimi prenášané patogény, netypické pre miestne podnebné pásmo. Odborníci zo SAV vlani v Bratislave zaznamenali prípad zamorenia bytu kliešťami Rhipicephalus sanguineus bežne vyskytujúceho sa v Stredomorí, Chorvátsku, na Blízkom východe, v Afrike alebo v Amerike.
Hlavným nositeľom tohto druhu kliešťa je pes, môže sa však pricicať aj na človeka a preniesť naňho nebezpečnú rickettsiu – Rickettsia conorii, ktorá vyvoláva takzvanú Mediteránnu horúčku. Tieto kliešte na rozdiel od spomínaného kliešťa obyčajného dokážu prežiť aj vo vnútri bytu.
Odporúčame:
Lieky sú vnímané viac ako tovar než liečebný nástroj, tvrdia lekárnici a žiadajú zmenu
Kliešte možno na Slovensku nájsť všade, kde je vegetácia, do nadmorskej výšky približne tisíc metrov. Ich aktivita závisí od teploty a vlhkosti prostredia, pričom začína na jar, keď teploty vystúpia nad osem stupňov Celzia.
Po dlhej zime na Slovensku nasledovala veľmi teplá jar, a tak od konca marca a začiatku apríla začal intenzívny výskyt kliešťov, ktorý trvá až doteraz. Informácie agentúre SITA poskytol Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied.
Viac k témam: kliešte, lymská borelióza, Slovensko, zdravie
Zdroj: Webnoviny.sk – Na Slovensku začal intenzívny výskyt kliešťov, boréliami je však nakazený len každý piaty © SITA Všetky práva vyhradené.
2. júna 2018