Na viacerých miestach Európy bola počas prvej vlny epidémie zaznamenaná zlepšená kvalita ovzdušia

437459_serbia_virus_outbreak_48163 1c4bc226363646c5a99ad67e2343d316 676x463.jpg

23.11.2020 (Webnoviny.sk) – Vo viacerých európskych metropolitných oblastiach sa vďaka prísnym opatreniam na potlačenie šírenia koronavírusu v jarných mesiacoch výrazne zlepšila kvalita ovzdušia. Uviedli to v pondelok predstavitelia Európskej únie.

Pozoruhodné zlepšenie zaznamenali predovšetkým v prípade oxidu dusičitého a jemných tuhých častíc, ktoré môžu mať vážny dopad na zdravie ľudí.

Viac o téme: Koronavírus

Opatrenia vo viacerých členských štátoch EÚ počas prvej vlny pandémie mali zásadný vplyv na hospodársku činnosť a dramaticky obmedzili cestnú, leteckú a lodnú dopravu. To všetko malo vplyv na kvalitu ovzdušia v jednotlivých regiónoch.

Správa EÚ o kvalite ovzdušia zverejnená v pondelok ukázala, že spomedzi metropolitných oblastí s najväčšou koncentráciou oxidu dusičitého najviac klesla hladina spomenutého plynu v Barcelone – skoro o 59 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. V španielskom hlavnom meste Madrid pri porovnaní tohtoročných a vlaňajších jarných mesiacov evidujú pokles o 47 %.

V Taliansku pokleslo znečistenie oxidom dusičitým v Miláne o 54 % a Ríme o 39 %. Smerom nadol zamierilo aj v mnohých ďalších metropolitných oblastiach v Európe, hlavne v západnom Nemecku, Belgicku a Holandsku.

Viac k témam: čistota ovzdušia, Koronavírus, obmedzenie dopravy, Pandémia, pandemické opatrenia, znečisťovanie ovzdušia
Zdroj: Webnoviny.sk – Na viacerých miestach Európy bola počas prvej vlny epidémie zaznamenaná zlepšená kvalita ovzdušia © SITA Všetky práva vyhradené.

23. novembra 2020

Odporúčané články