Nadzemná dráha v Nitre? Primátor to považuje za nereálne

Spoločnosť SkyWay prišla s návrhom, ktorý by mal spojiť nitrianske sídlisko Klokočina s centrom mesta netradičným spôsobom.NITRA 21. júla (WebNoviny.sk) – Zámer zrealizovať v Nitre mestskú hromadnú dopravu „vo vzduchu“ pokladá primátor Jozef Dvonč za nerealizovateľný. S návrhom prišla spoločnosť SkyWay. Jej technológia zahŕňa vlak, respektíve vagón, ktorý sa pohybuje na koľajniciach vysoko nad úrovňou zeme.

V Nitre navrhuje spoločnosť takouto dopravou prepojiť najväčšie sídlisko Klokočina s centrom mesta. Vagóny by boli poháňané elektrickou i solárnou energiou a išli by vysokou rýchlosťou.

Odporúčame:

Príprava pre Jaguar skončila, čaká sa na stavebné povolenia

„Evidujem návrh nadzemného spojenia Klokočiny s centrom mesta. Vzhľadom k situácii považujeme po predbežnom posúdení tento zámer v podmienkach mesta hlavne z hľadiska technických a finančných možností za nerealizovateľný,“ uviedol pre agentúru SITA Dvonč. Podotkol, že spoločnosť SkyWay nemá platnú certifikáciu. Certifikát na výrobu tohto typu dopravného prostriedku chce firma ešte len získať.

Mesto Nitra podľa Dvonča v súčasnosti pripravuje komplexný plán mobility, ktorý zahŕňa mestskú autobusovú dopravu, cyklotrasy, požičovňu bicyklov, parkovacie plochy, sms parkovanie či inteligentný spôsob riadenia križovatiek. Jeho cieľom je zlepšiť služby pre občanov a znížiť emisie oxidu uhličitého v zmysle podpísaného Dohovoru primátorov.

„V prípade, že by mestu bola predložená štúdia a dopĺňala by plán mobility, predložím túto štúdiu poslancom mestského zastupiteľstva,“ dodal Dvonč.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

21. júla 2016

Odporúčané články