Náhorný Karabach je pripravený rokovať o zastavení paľby

Arménsko aj Azerbajdžan sa ocitli pod tlakom medzinárodného spoločenstva, ktoré obnovenie bojov znepokojilo.Baku/Jerevan 3. apríla (WebNoviny.sk) – Ministerstvo obrany samozvanej republiky Náhorný Karabach dnes popoludní vyhlásilo, že je pripravené rokovať o zastavení paľby v oblasti konfliktu. Súčasne však oznámilo, že Azerbajdžan pokračuje v ostreľovaní pozícií proarménskych síl.

Boje v Náhornom Karabachu, ktorý je pod vojenskou kontrolou Arménska, ale Azerbajdžan ho považuje za svoje, Arménskom okupované územie, vypukli v sobotu a vyžiadali si najmenej 30 obetí na životoch.

Obe krajiny sa ocitli pod tlakom medzinárodného spoločenstva, ktoré obnovenie bojov znepokojilo a žiadali okamžité zastavenie paľby. Azerbajdžan dnes predpoludním oznámil, že jednostranne zastavuje paľbu, na čo Arménsko reagovalo konštatovaním, že ide o „informačnú pascu“.

Odporúčame:

Azerbajdžan oznámil zastavenie paľby v Náhornom Karabachu

Stojíme pri Azerbajdžane až do samého konca, povedal Erdogan

Podľa agentúry RIA Novosti boje naďalej vedú obe strany konfliktu. Nepotvrdené správy hovoria, že obe krajiny do konfliktnej zóny sťahujú posily a armádnu techniku.

Arménsko dnes deklarovalo, že je pripravené na akýkoľvek vývoj situácie i na priamu vojenskú pomoc pri obrane Náhorného Karabachu. Informoval o tom dnes námestník arménskeho ministra obrany David Tonojan na stretnutí s vojenskými atašé veľvyslanectiev akreditovaných v Jerevane.

Táto schôdzka bola venovaná situácii na styčnej línii medzi Azerbajdžanom a Náhorným Karabachom, kde v sobotu vypukli boje, ktoré si vyžiadali najmenej 30 obetí na životoch a vyvolali veľké znepokojenie vo svete. Zo zodpovednosti za vyprovokovanie ozbrojených zrážok sa Azerbajdžan a Arménsko obviňujú navzájom a odsudzujú agresiu zo strany protivníka.

Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev dnes podľa RIA Novosti oznámil, že pripravenosť svojej krajiny na rokovania, ale súčasne avizoval, že Azerbajdžan bude pokračovať aj v posilňovaní svojej armády.

Spresnil, že Azerbajdžan je prívržencom riešenia spor o Náhorný Karabach pokojnou cestou, bude sa naďalej držať tohto princípu. Alijev súčasne vyhlásil, že Baku zabezpečí, aby arménske obyvateľstvo Karabachu malo rovnaké podmienky ako občania Azerbajdžanu. „Budeme na tom naďalej pracovať, ale budeme aj posilňovať (našu) armádu,“ upozornil Alijev.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. apríla 2016

Odporúčané články