Najbližšie Svetové dni mládeže budú v roku 2019 v Paname

Tridsiate prvé Svetové dni mládeže otvorili minulý týždeň v utorok 26. júla otváracou svätou omšou v parku Błonia.BRATISLAVA 31. júla (WebNoviny.sk) – Pápež František dnes oznámil, že najbližšie Svetové dni mládeže sa uskutočnia v roku 2019 v Paname. Povedal to na záver slávnostnej svätej omše na tzv. Poli milosrdenstva na Brzegoch v poľskom Krakove, kde si ho vypočuli takmer dva milióny ľudí.

Ako ďalej agentúru SITA informoval zodpovedný za komunikačný tím Svetových dní mládeže (SDM) Michal Lipiak, svätú omšu so Svätým Otcom koncelebrovalo 50 kardinálov, 850 biskupov a 20-tisíc kňazov z celého sveta. Nechýbali hlavní predstavitelia verejného života v Poľsku. Toto podujatie predstavovalo veľké Jubileum mladých v rámci mimoriadneho Svätého roku milosrdenstva.

Františka vítali mladí z takmer 200 krajín

Pápeža Františka vítali nadšení mladí ľudia z takmer 200 krajín zo všetkých kontinentov. Veľká časť mladých pútnikov strávila na tomto mieste celú noc, zapojili sa do modlitby, spevu a tancov. Podľa odhadov organizátorov ich bolo v sobotu na mieste približne 1,6 milióna. Bola medzi nimi aj viac ako štyritisícová skupina zo Slovenska.

Okrem Krakova zavítal Pápež František aj do bývalého nemeckého nacistického vyhladzovacieho tábora Osvienčim-Brezinka. Navštívil tiež najvýznamnejšie poľské mariánske pútnické miesto na Jasnej Hore v Čenstochovej. Apoštolskú cestu sprevádzali dôkladné bezpečnostné opatrenia. V Poľsku boli prítomné úrady a hlavy štátov vrátane prezidenta Slovenska Andreja Kisku.

Do 2. augusta budú na hraniciach s Poľskom kontroly. Na bezpečnosť počas stretnutia mladých bolo v okolí Krakova nasadených 20-tisíc policajtov, viac ako tisíc vojakov, medzi nimi pyrotechnici so stovkou psov špecializovaných na hľadanie výbušnín. V službe je viac ako 2 400 profesionálnych požiarnikov, 800 dôstojníkov a 1 500 členov pohraničnej stráže, viac ako 5 000 dobrovoľných hasičov.

Odporúčame:

Nebuďte peciváli vysedávajúci pri počítačoch, vyzýva pápež

Pápež František pokračuje v nabitom programe návštevy Poľska

Pápež navštívil bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau

Kiska sa stretol s pápežom, pozval ho na Slovensko

Svetové dni mládeže sa konajú každé dva až tri roky

Tridsiate prvé Svetové dni mládeže otvorili minulý týždeň v utorok 26. júla otváracou svätou omšou v parku Błonia. Celebroval ju arcibiskup metropolita Krakova, kardinál Stanisław Dziwisz, bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II. Medzi najväčšie skupiny patria Taliani, Francúzi, Španieli, Nemci, Američania, Brazílčania, Ukrajinci a Portugalci.

Svätý Otec priletel do krajiny v stredu 27. júla. SDM sa konajú každé dva až tri roky vždy v inej svetovej metropole. Do Krakova pozval mladých pred tromi rokmi pápež František. Slováci sa na ne oficiálne pripravovali od vlaňajšieho Národného stretnutia mládeže P15 v Poprade. Hlavným organizátorom SDM je Katolícka cirkev. Spája mladých ľudí z celého sveta.

Svetové dni mládeže vznikli v roku 1984 na Kvetnú nedeľu. Pápež Ján Pavol II. zvolal rímsku mládež, aby s ním slávila Svätý rok vykúpenia. Ich nadšenie prekonalo všetky očakávania. V roku 1985 napísal pápež mladým po celom svete list a začalo sa veľké dobrodružstvo Svetových dní mládeže, vysvetlil Michal Lipiak. Podujatie bolo po prvýkrát v roku 1986 v Ríme, nasledovalo Buenos Aires, Santiago de Compostela, Čenstochová, Denver, Manila, Paríž, opäť Rím, Toronto, Kolín nad Rýnom, Sydney, Madrid a Rio de Janeiro.

Do Krakova prišlo najviac Slovákov v histórii Svetových dní mládeže, poznamenal Lipiak s tým, že väčšina z nich sa zúčastnila aj na slovenskom programe v poľskom meste Skawina. Cieľom SDM je ukázať živú vieru v Ježiša Krista, majú tiež podporovať angažovanosť mladých v cirkvi, radovať sa z viery a premýšľať o odkaze, ktorý vždy vyberá pápež.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. júla 2016

Odporúčané články