Najvyšší správny súd SR môže doplniť svoje päťčlenné disciplinárne senáty o zástupcov právnických profesií

468450_bp_3268 676x451.jpg

22.1.2022 (Webnoviny.sk) – Najvyšší správny súd SR (NSS SR) môže doplniť svoje päťčlenné disciplinárne senáty o zástupcov právnických profesií. Ako pre agentúru SITA potvrdil hovorca NSS SR Michal Hajtol, databázy prokurátorov zvolených Radou prokurátorov SR, súdnych exekútorov zvolených prezídiom Slovenskej komory exekútorov, notárov zvolených prezídiom Notárskej komory SR a iných osôb zvolených Súdnou radou SR sú naplnené.

Každý disciplinárny senát NSS SR sa skladá z piatich členov, a to troch sudcov z povolania (z ktorých jeden je predsedom senátu) a dvoch prísediacich disciplinárneho senátu. Jednotlivé stavovské organizácie tak majú prostredníctvom prísediacich rolu pri dotváraní pravidiel profesionálneho správania.

Najvyšší správny súd SR vznikol v rámci reformy justície, ktorú parlament schválil na konci roka 2020. Fungovať začal od 1. augusta 2021. Okrem iného súd disponuje disciplinárnou právomocou voči sudcom, prokurátorom, súdnym exekútorom a notárom.

Viac k témam: Reforma justície, stavovské organizácie, Sudcovia, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší správny súd SR môže doplniť svoje päťčlenné disciplinárne senáty o zástupcov právnických profesií © SITA Všetky práva vyhradené.

22. januára 2022

Odporúčané články