Najvyšší súd zbavil viny francúzskeho kardinála, bol obvinený za krytie sexuálneho zneužívania

434359_france_church_sexual_abuse_74501 ec88d85312ab4f96b6316deef832bd37 676x450.jpg

14.4.2021 (Webnoviny.sk) – Najvyšší súd vo Francúzsku v stredu definitívne zbavil viny bývalého lyonského arcibiskupa a kardinála Philippa Barbarina v kauze krytia sexuálneho zneužívania detí pedofilným kňazom. Potvrdil tým rozhodnutie odvolacieho súdu v Lyone z januára minulého roka, podľa ktorého nie sú dôkazy o tom, že by kardinál takéto prípady vedome nenahlasoval.

Za oslobodenie kardinála sa prihovárali aj prokurátori. Tí už v roku 2016 odporučili zastavenie konania z dôvodu nedostatku dôkazov.

Šesťdesiatdeväťročný Barbarin čelil obvineniam, že nenahlásil úradom bývalého kňaza Bernarda Preynata, ktorý po viac ako dve desaťročia zneužíval mladých chlapcov. Muž je podozrivý zo zneužitia približne 75 chlapcov, no jeho výpoveď naznačuje, že by celkový počet mohol byť aj vyšší. Preynat, ktorý čelí 10 rokom väzenia, počas svojho procesu vypovedal, že jeho nadriadení o jeho správaní vedeli. Barbarin počas odvolacieho procesu povedal, že pri riešení prípadu postupoval podľa inštrukcií Vatikánu, a naznačil, že nemohol urobiť viac.

Viac k témam: sexuálne zneužívanie detí, sexuálny škandál kňazov
Zdroj: Webnoviny.sk – Najvyšší súd zbavil viny francúzskeho kardinála, bol obvinený za krytie sexuálneho zneužívania © SITA Všetky práva vyhradené.

14. apríla 2021

Odporúčané články