Námorníkov prinútila ruská armáda k falošným výpovediam, tvrdí ukrajinský veliteľ Vorončenko

394531_russia_ukraine_10500 5c9e0f68b7fa4a069fe8fb3b9e194217 676x434.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Podľa veliteľa námorných síl ukrajinskej armády Igora Vorončeka ruská armáda donútila ukrajinských vojakov, ktorých zadržala v nedeľu pri Kryme, k falošným výpovediam.

Veľmi čestní profesionáli

„Poznám týchto námorníkov, vždy to boli veľmi čestní profesionáli. Ale veci, ktoré teraz hovoria, nie sú pravdivé,“ povedal v utorok Vorončeko. Ruská armáda krátko predtým zverejnila video z vypočúvania, na ktorom zadržaní Ukrajinci hovoria, že im Rusi „opakovane oznamovali“, že majú zakázané preplávať cez Kerčský prieplav, no posádky lodí toto varovanie „zámerne ignorovali“.

K eskalácii napätia medzi Ruskom a Ukrajinou došlo v nedeľu v Kerčskom prielive, ktorý spája Čierne more a Azovské more. V čase, keď sa cez prieliv snažili preplávať tri ukrajinské lode plaviace sa z Odesy na pobreží Čierneho mora do Mariupoľa na pobreží Azovského mora, na ne zaútočilo ruské námorníctvo.

Všetky tri ukrajinské lode Rusi zadržali, rovnako aj všetkých 24 ukrajinských námorníkov, ktorí boli na ich palubách. Predtým pri streľbe na dve z lodí zranili niekoľkých Ukrajincov. Podľa Kyjeva utrpeli pri ruskej streľbe zranenia šiesti, podľa Moskvy len traja Ukrajinci.

Ukrajinský prezident Porošenko v pondelok Rusko požiadal, aby zadržaných ukrajinských námorníkov a lode okamžite prepustilo, Moskva to však odmietla.

Budú postavení pred súd

Ako informoval predseda Výboru Rady Ruskej federácie pre obranu a bezpečnosť Viktor Bondarev, Rusko plánuje všetkých 24 zadržaných ukrajinských námorníkov postaviť pred súd. „Posádky sú zatknuté a budú vydané súdu. Kapitán aj posádka budú potrestaní,“ vyhlásil tento vysokopostavený predstaviteľ ruskej armády.

Kerčský prieliv spadá pod medzinárodné vody, ruské námorníctvo tam však v posledných mesiacoch výrazne posilňuje prítomnosť, najmä odkedy Rusko sprevádzkovalo Kerčský most, spájajúci polostrov Krym zabratý Ukrajine s ruským vnútrozemím.

V súvislosti s udalosťami z nedele Rusko tvrdí, že konflikt vyprovokovali Ukrajinci, pretože Rusko Kerčský prieliv údajne dočasne uzatvorilo a Ukrajinci túto dočasnú uzáveru nerešpektovali.

Podľa pravidiel platiacich v medzinárodných vodách však nie je v právomoci Ruska prieliv uzatvárať. Podľa medzinárodnej zmluvy z roku 2003 sú medzinárodnými vodami Kerčský prieliv aj Azovské more. Informácie pochádzajú z agentúry AP, ukrajinského spravodajského serveru 112.ua a z archívu agentúry SITA.

Viac k témam: Azovské more, Čierne more, Kerčský prieliv, Krym, Rusko
Zdroj: Webnoviny.sk – Námorníkov prinútila ruská armáda k falošným výpovediam, tvrdí ukrajinský veliteľ Vorončenko © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články