Národná rada pripravila letný seriál o zaujímavostiach

Do parlamentu každoročne chodia na návštevy študenti, seniori alebo deti v predškolskom veku, ročne tak prejde Národnou radou SR takmer 18-tisíc záujemcov.BRATISLAVA 24. júla (WebNoviny.sk) – Národná rada SR (NR SR) pripravila pre ľudí letný seriál o zaujímavostiach v parlamente a okolo neho. Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie s médiami kancelárie NR SR, parlament totiž nie je len miestom práce pre zvolených poslancov, ale aj miestom historických diel či umeleckých zaujímavostí.

Do parlamentu každoročne chodia na návštevy študenti, seniori alebo deti v predškolskom veku, ročne tak prejde Národnou radou SR takmer 18-tisíc záujemcov. Keďže sa do parlamentu nedostane každý, jeho zamestnanci pripravili pre ľudí letný seriál o zaujímavých zákutiach. Celé leto budú zverejňovať krátke správy aj s fotkami, na ich publicitu využijú sociálne siete.

V prvej časti sa zamestnanci NR SR zamerali na sochu, ktorá je pred budovou parlamentu – Dáma z bronzu. Ide o monumentálnu sochársku plastiku majstra Jána Kulicha, takmer päť metrov vysoká a 3,5 tony vážiaca socha dostala názov Vítanie. Socha nestojí na svojom mieste od odovzdania budovy do prevádzky v máji 1994, ale osadili ju až v polovici júla 1995.

Do bronzu ju však Ján Kulich odlial ešte pred novembrovými udalosťami v roku 1989. Podľa niektorých zdrojov stála 2,3 milióna vtedajších československých korún. „Zaujímavé je, že pôvodne ňou federálne ministerstvo dopravy plánovalo skrášliť Prístavný most, ktorý sme vtedy volali Most hrdinov Dukly. Mala tam vraj vítať návštevníkov Petržalky, respektíve symbolizovať Bratislavu, rozradostenú z rozrastajúceho sa sídliska,“ píše NR SR s tým, že iróniou osudu je, že je teraz akoby otočená k Petržalke chrbtom.

Informácie o tom objednávaní sa na prehliadky do Národnej rady SR nájdu záujemcovia na stránke www.nrsr.sk.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. júla 2016

Odporúčané články