Národniari veria Pellegrinimu, že do Marakéša nikto nepôjde a pakt o migrácii nepodporí

382543_clipboard02 676x467.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Slovenská národná strana je pripravená podporiť doplňujúci návrh k návrhu uznesenia ku Globálnemu paktu OSN o migrácii a zároveň verí slovám premiéra Petra Pellegriniho, že do Maroka nikto za Slovenskú republiku nepôjde. Uviedol to v stredu podpredseda SNS Jaroslav Paška na tlačovej besede.

Podporia pozmeňujúci návrh

„Po konzultácii so stranou Smer sme sa zhodli na tom, že ďalšie smerovanie by mohlo viesť k tomu, že by sme podporili pozmeňovací návrh strany Smer a dohodli sme sa na tom, že vytvoríme priestor pre predsedu vlády Petra Pellegriniho, aby postupoval v zmysle toho, čo oznámil, že ak prejde návrh strany Smer a SNS, tak garantuje, že do Marakéša nikto nepôjde, ani veľvyslanec, ani žiaden referent za SR, aby sa nedala zneužiť prítomnosť kohokoľvek, aby nebol dokument prijatý s podporou SR,“ povedal Paška.

Zároveň uviedol, že pripomienky k paktu Slovenská republika odošle diplomatickou poštou. SR zároveň zašle oznámenie o tom, že Slovensko sa nebude podieľať na záväzkoch, ktoré dokument obsahuje. Na základe prísľubu premiéra sa SNS rozhodla, že nepodá zmenu, ktorou by žiadali, aby nikto do Marakéša necestoval.

„Slovensko sa pridá ku krajinám, ktoré sa na realizácii a záväzkoch paktu podieľať nebudú,“ uviedol Paška s tým, že dokument je podľa SNS rozporuplný a nerozdeľuje len Európu, ale aj na Slovensku sa rozchádzajú v interpretácii dokumentu. „Ako najväčší problém vnímame, že si dokument môžeme interpretovať, ako chceme,“ dodal.

Dokument je neprijateľný

Poslanec za SNS Tibor Bernaťák dodal, že pakt je pre SNS neprijateľný. „SR ho musí odmietnuť. V uznesení je uvedené, že SR aj vláda SR neurobí žiadny krok, ktorý by smeroval k prijatiu tohto paktu, práve naopak, musí urobiť všetko pre to, aby bol pakt odmietnutý. Aj neúčasť SR na zasadnutí v Maroku je takým krokom. Veríme, že premiér slovo dodrží,“ dodal. Anton Hrnko dodal, že premiér ich doteraz nesklamal a preto SNS nemá dôvod mu neveriť.

Na otázku, či hrozí koaličná kríza v prípade, ak by do Marakéša niekto za SR išiel, národniari tvrdia, že je to len hypotetická otázka a priamej odpovedi sa vyhli. Zároveň Paška podotkol, že „SNS nerieši politickú budúcnosť pána ministra“ Miroslava Lajčáka.

„Pán minister mal priestor na to, aby pakt neskončil v podobe, v akej je,“ povedal. Lajčák v prípade pôvodného uznesenia SNS hrozil demisiou.

Viac k témam: Miroslav Lajčák, pakt o migrácii OSN, SNS Slovenská národná strana, Tibor Bernaťák
Zdroj: Webnoviny.sk – Národniari veria Pellegrinimu, že do Marakéša nikto nepôjde a pakt o migrácii nepodporí © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články