NATO nechce novú studenú vojnu s Ruskom, tvrdí Stoltenberg

NATO sa usiluje o nové stretnutie svojich veľvyslancov s ich ruským náprotivkom ešte pred júlovým summitom vo Varšave.Varšava 31. mája (WebNoviny.sk) – Severoatlantická aliancia si neželá návrat k studenej vojne s Ruskom, povedal v utorok vo Varšave šéf NATO Jens Stoltenberg obhajujúc „pozitívnejšie“ vzťahy s Moskvou.

„Nechceme novú studenú vojnu. Nechceme nové preteky v zbrojení,“ uviedol v prejave na Varšavskej univerzite. „Naším cieľom je pozitívnejší vzťah s Ruskom, v ktorom budeme viac spolupracovať. Prinajmenšom musíme pracovať na tom, aby bol tento vzťah predvídateľný,“ citovala ho tlačová agentúra DPA.

Stoltenberg vo svojom vystúpení zdôraznil, že aliancia „sa neusiluje o konfrontáciu s Ruskom“. „Komunikačné kanály a politický dialóg sú v našom najlepšom záujme,“ dodal.

Odporúčame:

Jens Stoltenberg prisľúbil Poľsku viac vojakov NATO

Putin sa ostro vyjadril k protiraketovému štítu NATO

Rusko sa cíti ohrozené

NATO sa usiluje o nové stretnutie svojich veľvyslancov s ich ruským náprotivkom ešte pred júlovým summitom vo Varšave. Tento summit by mohol vyhrotiť napätie vo vzťahu s Moskvou, keďže sa na ňom bude rozhodovať o vyslaní síl NATO do Poľska a trojice pobaltských štátov.

Varšavský summit, ktorý sa uskutoční v dňoch 8. a 9. júla, podľa agentúry AP rozhodne o tom, koľko vojakov bude rozmiestnených na východe Európy a kde. Rusko varovalo, že expanziu NATO na východ vníma ako ohrozenie svojej národnej bezpečnosti.

Poľský minister obrany Antoni Macierewicz povedal v utorok po stretnutí so Stoltenbergom, že väčšia prítomnosť síl NATO vo východnej Európe bude znamenať väčší pocit bezpečia pre Poľsko.

Aliancia zvýši svoju odstrašovaciu silu

„Náš dnešný rozhovor potvrdil, že v Poľsku aj v pobaltských štátoch budú rozmiestnené štyri bojové skupiny, štyri prápory bojových skupín na rotačnej báze,“ povedal reportérom v poľskej metropole. Očakáva sa, že pôjde o 3000 až 4000 vojakov. Plánuje sa tiež posilnenie infraštruktúry a výzbroje.

Generálny tajomník NATO povedal, že sa varšavský summit sa bude konať v „kritickom čase“, keď „je Rusko asertívnejšie a zastrašuje svojich susedov“, v období násilia a terorizmu v severnej Afrike a na Blízkom východe a v období počítačových útokov a šírenia balistických rakiet. NATO na všetky tieto hrozby reaguje „uplatnením najväčšieho posilnenia svojej kolektívnej obrany od konca studenej vojny,“ citovala ho AP.

Podľa Stoltenberga plánované rozmiestnenie síl NATO zvýši odstrašovaciu silu aliancie. „A keďže významne zvýši náklady akéhokoľvek potenciálneho agresora, bude mať stabilizačný vplyv na hranice NATO,“ dodal.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016

Odporúčané články