Nemorálna politika v novom obale, opozícia kritizuje Trumpov dekrét

WASHINGTON 6. marca (WebNoviny.sk) – Opoziční demokrati v americkom Kongrese v pondelok odsúdili prepracované nariadenie prezidenta Donalda Trumpa, dočasne zastavujúce prijímanie utečencov do USA a dočasne zakazujúce aj vstup občanov zo šiestich prevažne moslimských krajín. Demokrati označili dekrét, ktorý začne platiť 16. marca, za protizákonný a neúčinný.

Chuck Schumer ako líder ľavicovo orientovanej, demokratickej menšiny v Senáte vyhlásil, že nové opatrenia prinesú „rovnaký nárast žalôb na súdoch“ ako Trumpov pôvodný cestovný dekrét z 27. januára, ktorý nakoniec zablokoval federálny sudca.

Odporúčame:
Trump upravil dekrét o cestovnom zákaze, jednu krajinu vyškrtol

Američania sa boja o svoje bezpečie

„Zmiernený zákaz je stále len zákaz,“ povedal Schumer. „Napriek zmenám urobeným administratívou budeme vďaka tomuto riskantnému výkonnému nariadeniu menej v bezpečí, nie viac. Je podlé a neamerické,“ dodal.

Nový výnos vyraďuje Irak zo zoznamu teraz už šiestich krajín, ktorých občanom nemožno 90 dní vydať nové americké vstupné víza. V prepracovanom výnose sa tiež na 120 dní zastavuje americký utečenecký program, teda zastavuje sa príchod nových utečencov – vrátane sýrskych, už pre nich neplatí zákaz prijímania na neurčitý čas, ako sa to uvádzalo v pôvodnom výnose.

Ochrana amerického ľudu si vyžaduje viac

Nancy Pelosiová ako líderka demokratickej menšiny v dolnej komore Kongresu, Snemovni reprezentantov, zosmiešnila Trumpovo „nebezpečné a nekompetentné konanie“. A obvinila Biely dom z vymýšľania „postfaktuálneho odôvodňovania svojho neskrývane predpojatého a neústavného zákazu moslimov i utečencov“.

Pelosiová vyhlásila, že prepracované nariadenie je „nemorálna“ politika „v novom obale“.

„Je to ten istý zákaz, vydaný s tým istým zámerom, poháňaný tou istou nebezpečnou diskrimináciou, ktorá oslabuje našu schopnosť bojovať proti terorizmu,“ povedala Pelosiová. „Ochrana amerického ľudu od nás vyžaduje, aby sme boli silní a múdri, nie bezohľadní a splašení,“ dodala demokratka.

Viac k témam: donald trump, migranti, USA, zákaz vstupu do krajiny
Zdroj: Webnoviny.sk – Nemorálna politika v novom obale, opozícia kritizuje Trumpov dekrét © SITA Všetky práva vyhradené.

6. marca 2017

Odporúčané články