Niektorí migranti z EÚ budú zrejme musieť Britániu opustiť

Želanie znížiť počty prisťahovalcov z ostatných krajín EÚ bolo hlavným dôvodom, prečo mnoho Britov hlasovalo 23. júna za vystúpenie z EÚ. Londýn 17. júla (WebNoviny.sk) – Minister poverený rokovaniami o vystúpení Británie z Európskej únie David Davis dnes povedal, že niektorí občania EÚ zrejme nebudú môcť zostať v Spojenom kráľovstve po tom, čo krajina prestane byť členom únie. Minister pre brexit Davis uviedol pre dnešné vydanie novín Mail on Sunday, že si želá „veľkorysú dohodu pre migrantov z EÚ žijúcich teraz tu v Británii a veľkorysú dohodu pre britských občanov v EÚ“.

BREXIT: BRITI ROZHODLI, VEĽKÁ BRITÁNIA OPÚŠŤA EÚ

Odmietol domnienky, že približne tri milióny občanov EÚ v Británii budú zrejme musieť krajinu opustiť, ale dodal, že ak dôjde ešte pred konečným termínom odchodu Británie z únie k prudkému nárastu v počte nových príchodzích, vláda bude pravdepodobne musieť stanoviť dátum pre zastavenie tohto prúdu prisťahovalcov. Želanie znížiť počty prisťahovalcov z ostatných krajín EÚ bolo hlavným dôvodom, prečo mnoho Britov hlasovalo 23. júna za vystúpenie z EÚ.

Na základe pravidiel únie sa môžu občania EÚ voľne pohybovať po členských štátoch a v Británii sa kvôli tomu v posledných rokoch zväčšil počet obyvateľov o státisíce nových prisťahovalcov práve z EÚ. Britskú premiérku Theresu Mayovú kritizujú za to, že odmieta zaručiť občanom EÚ právo zostať v Británii. Premiérka tvrdí, že najprv musí získať záruky, že Briti žijúci v členských krajinách EÚ dostanú rovnaké právo. Davis vyjadril presvedčenie, že Británia si dokáže zachovať prístup na jednotný trh, pričom neumožní uplatňovanie práva občanov EÚ na voľný pohyb.

VŠETKO O BREXITE

Lídri EÚ tvrdia, že toto nie je možné, že voľný pohyb osôb je kľúčovým právom – Davis však povedal, že každý „ešte len začína zaujímať štartovacie postoje“. „Samozrejme, že sa vyjadrujú tvrdo,“ povedal Davis, ktorého citovala tlačová agentúra AP. „Keby som rokoval o kúpe vášho domu alebo auta, moja prvá ponuka by nebola aj mojou poslednou, však?“ Medzitým sa vláda snaží ubezpečiť Britov, že Spojené kráľovstvo si dokáže vybudovať silné a výhodné obchodné vzťahy mimo EÚ.

Mayová informovala, že v sobotu sa rozprávala s austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom, ktorý vyjadril želanie uzavrieť s Britániou čo najskôr dohodu o voľnom obchode. „Je veľmi povzbudzujúce, že jeden z našich najbližších medzinárodných partnerov sa už snaží uzavrieť práve takúto dohodu,“ povedala Mayová – hoci Británia nemôže uzatvárať žiadne nové dohody, kým skutočne nevystúpi z EÚ.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júla 2016

Odporúčané články