Nový minister Drucker nechal zrušiť zmluvu za milióny eur

Zmluva podpísaná medzi národným centrom a firmou Plaut Slovensko obsahuje ustanovenie, podľa ktorého v prípade odstúpenia od zmluvy má firma nárok na zmluvnú pokutu vo výške ešte nevyplatenej celkovej ceny.BRATISLAVA 31. marca (WebNoviny.sk) – Minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker dal zrušiť zmluvu na vybudovanie informačného systému elektronických preukazov poistenca za 17,8 milióna eur s daňou z pridanej hodnoty (DPH). Slúžiť mal na manažment vydávania, evidencie či prihlasovania novými čipovými kartičkami poistenca. Informoval o tom denník Sme na svojom webe.

Spomínanú zmluvu podpísal riaditeľ Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Igor Serváček 21. marca tohto roka. „Národné centrum v utorok podpísalo výpoveď predmetnej zmluvy a túto zaslalo druhej zmluvnej strane,“ povedala Sme hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Čižmáriková.

Odporúčame:

Prezident Kiska vymenoval vládu, Fico je tretíkrát premiérom

Nová Ficova vláda prvýkrát zasadla, urobila si ‚family foto‘

Pozrite si životopisy ministrov a premiéra Fica

Adamec známy z Mafstory bude štátnym tajomníkom ministerstva

Podľa Sme sa tak dodávateľskej firme otvorila cesta vysúdiť peniaze za neodrobenú zákazku. V zmluve je totiž klauzula, podľa ktorej má firma Plaut Slovensko nárok na peniaze aj v prípade, že je zmluva vypovedaná. Ako uviedol denník, na pomery národného centra ide o veľa peňazí, ročná dotácia od ministerstva na činnosť centra je totiž 16,5 milióna eur.

NCZI podpísalo zmluvu napriek tomu, že čipové kartičky sa možno ani nebudú nakupovať. Zmysluplnosť ich nákupu spochybnili odborníci z iniciatívy slovensko.digital aj Aliancie Fair-play. „Túto kritiku potvrdilo aj ministerstvo financií, na jeho popud nechalo ministerstvo zdravotníctva zastaviť nákup čistopisov čipových preukazov poistenca,“ píše Sme.

Firma má v prípade odstúpenie od zmluvy nárok na pokutu

Zmluva podpísaná medzi národným centrom a firmou Plaut Slovensko obsahuje ustanovenie, podľa ktorého v prípade odstúpenia od zmluvy má firma nárok na zmluvnú pokutu „vo výške ešte nevyplatenej celkovej ceny“. V praxi to znamená, že spoločnosť má nárok na 17,8 milióna eur aj keď centrum zdravotníckych informácií zmluvu vypovedalo týždeň po podpise.

Druckerom vedené ministerstvo sa peniaze podľa Sme dobrovoľne nechystá zaplatiť. „Sme pripravení urobiť všetky právne kroky s cieľom chrániť záujmy Národného centra zdravotníckych informácií a rezortu zdravotníctva,“ povedal Sme minister zdravotníctva Tomáš Drucker. „Národné centrum si je vedomé tohto ustanovenia zmluvy a má pripravené príslušné právne kroky,“ doplnila Čižmáriková.

V prípadnom spore môže ministerstvo argumentovať, že zmluvná pokuta za odstúpenie od zmluvy je neplatná. „Takýto právny názor už viackrát potvrdil aj Najvyšší súd pretože pokuta môže byť podľa zákona v zmluve dohodnutá len ako postih za porušenie povinností, napríklad nedodanie tovaru včas a podobne. Pokuta nemá byť postihom za to, že niekto využije svoje právo a rozviaže kontrakt,“ konštatoval denník.

Ponuku podala aj softvérová spoločnosť BSP Softwaredistribution

Okrem spoločnosti Plaut sa súťaže o zákazku za takmer 18 miliónov zúčastnila spoločnosť bit-Studio, ktorá v minulosti patrila podľa Sme do sféry vplyvu Juraja Širokého a teraz podľa Registra konečných užívateľov je jej vlastníkom bývalý minister hospodárstva v rokoch 2002 a 2003 Robert Nemcsics (ANO). bit-Studio dalo do tendra ponuku 19,024 milióna eur s DPH, ktorá bola nižšia ako ponuka spoločnosti Plaut. Tá dala prvú ponuku 19,533 milióna eur s DPH. Obe spoločnosti následne ponuky znižovali v elektronickej aukcii.

Ponuku podala aj softvérová spoločnosť BSP Softwaredistribution, no nakoniec ju centrum zdravotníckych informácií z tendra vylúčilo pre nezrovnalosti v ponuke. Spoločnosť podľa zápisnice nevyužila možnosť, aby tieto nezrovnalosti vysvetlila. Ako informovalo Sme, Plaut je okrem iného partnerom Hewlett-Packard pri dodávkach systému na čipové občianske preukazy, túto zákazku získala spoločnosť ešte v roku 2010 za 40,4 milióna eur.

Firma je tiež dodávateľom systému Aponet, čo je základný informačný systém Slovenskej pošty. S elektronickými preukazmi poistenca súvisel aj ďalší tender – na nákup hardvéru pre informačný systém ePP, no ten národné centrum zrušilo.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. marca 2016

Odporúčané články