Obama považuje NATO za oporu bezpečnostnej politiky USA

Americký prezident Barack Obama rokoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Oválnej pracovni Bieleho domu.WASHINGTON 4. apríla (WebNoviny.sk) – Americký prezident Barack Obama označil Severoatlantickú alianciu za „oporu“ bezpečnostnej politiky Spojených štátov a za kľúčového spojenca v boji proti terorizmu. Povedal to po rokovaní s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Oválnej pracovni Bieleho domu.

Agentúra AP v komentári píše, že Obama tým nepriamo oponoval nedávnemu vyhláseniu republikánskeho kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa, podľa ktorého je 67-ročná aliancia v súčasnosti zastaraná. „NATO ostáva naďalej oporou a základným kameňom našej kolektívnej obrany a bezpečnostnej politiky USA,“ povedal Obama, pričom však nemenoval Trumpa.

Obama podľa vlastných slov považuje Európu za obzvlášť zaťaženú nestabilitou a odkázanú na transatlantickú alianciu. Stoltenberg spojenectvo USA a NATO považuje za „dôležitejšie než kedykoľvek predtým“. „NATO má schopnosti adaptovať sa na nebezpečnejší svet,“ povedal a doplnil, že aliancia začala v minulom týždni cvičiť irackých vojakov.

Dvojica politikov prediskutovala tiež potenciálnu úlohu NATO v Líbyi, ako aj plány aliancie na pomoc EÚ pri zvládaní migračnej krízy prameniacej zo sýrskej občianskej vojny. Migranti podľa Obamu podnikajú mimoriadne nebezpečné cesty a reakcia na túto situáciu musí byť „ľudská a premyslená“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

5. apríla 2016

Odporúčané články