Obrák v Kranjskej Gore vyhral Pinturault, Adam Žampa 21.

Alexis Pinturault sa stal siedmym pretekárom v histórii, ktorý zvíťazil v štyroch po sebe idúcich obrovských slalomoch v rámci Svetového pohára.
KRANJSKA GORA 4. marca (WebNoviny.sk) – Slovenský reprezentant Adam Žampa v piatkovom obrovskom slalome mužov v rámci Svetového pohára alpských lyžiarov v slovinskom stredisku Kranjska Gora skončil na 21. mieste a dosiahol najlepší výsledok v tejto disciplíne vo vrcholiacej sezóne. Adam Žampa po solídnom výkone a 15. mieste po prvom kole druhú svoju jazdu nezvládol podľa predstáv a po dvoch väčších chybách v terénnych vlnách v hornej časti napokon klesol na výslednú 21. pozíciu. Dvadsaťpäťročný Tatranec bol v úvode súťažného ročníka 2015/2016 v rakúskom Söldene na 29. priečke, neskôr v japonskom Juzawa Naeba skončil rovnako 29. a pred necelým týždňom v Hinterstoderi ho klasifikovali na 25. poste. V hodnotení disciplíny vo Svetovom pohári mu patrí 42. pozícia so ziskom 20 bodov.

„Dvadsiate prvé miesto je celkom dobré, je to moje sezónne maximum. V prvom kole som šiel od štartu až do cieľa bezchybne a plynulo. Škoda druhého kola, pretože v hornej časti som to trošku priľahol na vnútornej lyži a stratil som rytmus. Potom som šiel do toho až príliš razantne, ale som rád, že som došiel do cieľa a zabodoval. Zajtra ma čaká ďalší obrovský slalom na tom istom kopci. Nemám čo stratiť, je to ďalšia veľká výzva,“ vravel Adam Žampa v reakcii sprosredkovanej manažérom Ľubošom Schwarzbacherom.

Deviate pokračovanie z 11-dielneho seriálu obrovských slalomov v tejto sezóne SP mužov sa opäť odohralo v réžii Francúza Alexisa Pinturaulta. Dvadsaťštyriročný Savojčan jazdiaci v životnej forme zvíťazil s náskokom 47 stotín sekundy pred Rakúšanom Philippom Schörghoferom. Tretí skončil ďalší Rakúšan Marcel Hirscher (+0,69), ktorý opäť o čosi zvýšil svoj náskok na čele celkového poradia Svetového pohára. Hirscher mohol byť po piatku už istým držiteľom malého glóbusu za obrovský slalom, ale nestalo sa tak.

Dve kolá pred koncom sezóny sa mu Pinturault priblížil na rozdiel 91 bodov. Francúz si pripísal 15. triumf vo SP, šiesty v obrovskom slalome a rovnako šiesty v tomto súťažnom ročníku. V obrovskom slalome nenašiel premožiteľa vo štvrtých pretekoch v sérii, keď postupne uspel v japonskom Juzawa Naeba (13. 2.), dvakrát v rakúskom Hinterstoderi (26. a 28. 2.) a teraz v Kranjskej Gore, kde zopakoval svoj úspech spred roka. Zároveň sa stal len siedmym pretekárov v histórii, ktorý zvíťazil v štyroch po sebe idúcich obrovských slalomoch v rámci Svetového pohára.

Jeho úspešnými predchodcami boli legendárny Švéd Ingemar Stenmark,Taliani Piero Gros a Alberto Tomba, Francúz Jean-Claude Killy, Američan Ted Ligety a Rakúšan Marcel Hirscher. „V Kranjskej Gore sú to vždy výnimočné preteky najmä atmosférou. Dnes to bolo aj veľmi náročné na trati,“ uviedol Alexis Pinturault pre Eurosport. „Nebudem nikdy tvrdiť, že som nezdolateľný. Viem, o čom je šport a čo všetko treba urobiť pre víťazstvo. Chcem sa naďalej maximálne sústrediť na svoje jazdy a mať z pretekania radosť,“ cituje víťazného Francúza športový web Laola1.at.

Už v sobotu 5. marca príde v Kranjskej Gore na rad predposledný obrovský slalom mužskej sezóny SP 2015/2016, v nedeľu zasa slalom.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní – Kranjska Gora (Slovin.) – výsledky:

Obrovský slalom mužov (1. + 2. kolo): 1. Alexis Pinturault (Fr.) 1:53,30 (54,52 + 57,66), 2. Philipp Schörghofer (Rak.) +0,47, 3. Marcel Hirscher (Rak.) +0,69, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) +1,12, 5. Mathieu Faivre (Fr.) +1,54, 6. Manuel Feller (Rak.) +1,58,….21. Adam Žampa +2,82,… Andreas Žampa (obaja SR) nedokončil 1. kolo.

Poradie v hodnotení obrovského slalomu (po 9 z 11 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 621 bodov, 2. Alexis Pinturault (Fr.) 530, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) 401, 4. Victor Muffat-Jeandet (Fr.) 349, 5. Mathieu Faivre (Fr.) 343, 6. Felix Neureuther (Rak.) 304,… 42. Adam Žampa (SR) 20.

Celkové priebežné poradie vo Svetovom pohári (po 36 zo 44 pretekov): 1. Marcel Hirscher (Rak.) 1425 bodov, 2. Henrik Kristoffersen 1132, 3. Alexis Pinturault (Fr.) 960, 4. Aksel Lund Svindal 916, 5. Kjetil Jansrud (všetci Nór.) 868, 6. Felix Neureuther (Nem.) 667, … 73. Adam Žampa 96, 139. Andreas Žampa (obaja SR) 8

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2016

Odporúčané články