Obrazom: Demonštranti šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka

Igor Matovič upozornil, že dozorujúci prokurátor v kauze Bašternák môže čeliť obvineniu.BRATISLAVA 25. júla (WebNoviny.sk) – Po šiestykrát sa dnes pred bratislavským obytným komplexom Bonaparte zhromaždili demonštranti, ktorí požadovali odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Stovky zhromaždených si na proteste vypomáhali transparentmi, napríklad „Stop Kaliňák“ a „Fico chráni zlodejov“ alebo skandovali „Odstúpiť“ a „Do basy“ na adresu Kaliňáka ako aj predsedu vlády Roberta Fica. „Je jedno, či tu bude 50 alebo 5000 ľudí, musíme upozorňovať, že toto nie je normálny stav,“ prihovoril sa zhromaždeným predseda SaS Richard Sulík s tým, že vo vyspelej krajine nie je normálne, aby predseda vlády býval v byte, ktorý je postavený za peniaze z daňových podvodov a aby ministra vnútra vyšetrovali jeho priami podriadení.

Podľa Sulíka majú pokračujúce protesty význam, čo dokazuje napríklad kritika kauzy zo strany viacerých europoslancov za Smer-SD. „Každým dňom, čo Kaliňák ostáva vo funkcii, Smer stráca,“ vyhlásil.

Je to jedna prepojená mafia, povedal Rajtár

Líder OĽaNO Igor Matovič podľa vlastných slov viackrát pred vyšetrovateľom a dozorujúcim prokurátorom vypovedal, pričom sa im snažil ozrejmiť, v čom sa premiér a minister vnútra správajú korupčne. Podľa jeho informácií pritom dozorujúci prokurátor Vasiľ Špirko má záujem prípad vyšetrovať. „Mal som z neho pocit, že nie je zaujatý,“ povedal Matovič s tým, že tomuto prokurátorovi ale hrozí obvinenie zo zneužitia právomocí verejného činiteľa. „Majú dvoch svedkov, aby mu mohli prípad odobrať,“ povedal.

Obrazom: Demonštranti pred Bonaparte šiestykrát žiadali odchod Kaliňáka

Podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) neupozorňovať na korupciu znamená tolerovať zločin proti spoločnosti. „Korupcia kradne peniaze rodinám, dôchodcom a čestným podnikateľom, ktorí platia dane,“ povedala s tým, že za peniaze, ktoré štát vyplatil Ladislavovi Bašternákovi na nezákonných vratkách DPH, by bolo možné kúpiť 36 miliónov kotúčikov toaletného papiera do nemocníc alebo zvýšiť príspevok na každé dieťa o 200 eur. „Korupcia predražuje verejné služby, množí sa pre ňu byrokracia,“ dodala.

Poslanec Jozef Rajtár upozornil na stíhanie svojho asistenta Filipa Rybaniča. Prokurátor, ktorý má v iných prípadoch podľa neho prieťahy aj sedem až deväť rokov, v Rybaničovom prípade konal za sedem až deväť hodín. Navyše podľa neho býva v byte, ktorý tiež patrí Ladislavovi Bašternákovi. „Je to jedna prepojená mafia,“

„Dosť bolo Fica“ kričali aj v Prešove

V pondelok v súvislosti s kauzou protestovali aj v Prešove. Vyše tristo ľudí sa podvečer zišlo v centre mesta. Protesty, ktorými sa snažia o odvolanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, sa už konali aj v Košiciach, Žiline i Nitre.

Na zhromaždení v Prešove vystúpili viacerí poslanci Národnej rady SR za strany SaS a OĽaNO. Boli medzi nimi Ľubomír Galko, Erika Jurinová Martin Fecko, Oto Žarnay, Jozef Mihál, Daniel Lipšic a ďalší rečníci. Telefonicky sa s účastníkmi spred bratislavského komplexu Bonaparte spojil aj Igor Matovič. „Ďakujem za to, že ste prišli ukázať mocným, že vám to nie je jedno, že vieme takýmto spôsobom bojovať proti korupcii a že táto partička, ktorá chce rozkradnúť celý štát, musí skončiť,“ povedal davu Ľubomír Galko.

Ľudia opäť symbolicky udelili červenú kartu Robertovi Kaliňákovi a skandovali heslá ako „Zlodeji“, „Dosť bolo Fica“, „Červenú Kaliňákovi“, „Slovensko si nedáme“. Protest ukončili spoločným spievaním štátnej hymny. Opozícia plánuje pokračovať v protestoch v regiónoch až do začiatku septembra. Následne ich pokračovanie zváži podľa toho, ako sa bude vyvíjať situácia v parlamente. Zhromaždenia chystajú každý pondelok postupne v Trenčíne, Trnave, Poprade, Prievidzi, Banskej Bystrici a Martine.

Podľa opozície by mal predseda vlády Robert Fico odvolať Kaliňáka, pretože obchodoval s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je podozrivý zo spáchania daňových podvodov.

Zároveň od Fica požadujú, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte, pretože bol postavený za peniaze z daňových podvodov. Fico má navyše podľa opozície v komplexe zvýhodnené lacné nájomné, čo považujú za úplatok. Opoziční politici tiež odôvodňujú organizovanie demonštrácií tým, že im vládna koalícia zabránila prerokovať tieto záležitosti na pôde parlamentu. Mimoriadne schôdze o vyslovení nedôvery Kaliňákovi aj Ficovi zvolané na začiatku leta totiž presunuli až na koniec riadnej septembrovej schôdze.

Opozičné subjekty v tom vidia obmedzovanie možnosti vykonávať mandáty svojich poslancov a tým aj porušenie ústavy. Protesty majú SaS a OĽaNO naplánované na každý pondelok až do 5. septembra, a to v Bratislave aj iných mestách Slovenska.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júla 2016

Odporúčané články