Obrazom: Prezident Andrej Kiska navštívil košický Luník IX

Andrej Kiska po návšteve materskej školy na košickom Luníku IX uviedol, že deti z rómskych komunít by mali absolvovať minimálne rok predškolskej výchovy, ideálne by boli tri roky.KOŠICE 8. apríla (WebNoviny.sk) – Pomôcť Rómom vymaniť sa z pasce sociálnej biedy a integrovať sa môže jedine vzdelanie, a to už od malička. Pri príležitosti medzinárodného Dňa Rómov o tom hovoril prezident SR Andrej Kiska počas návštevy v materskej škole na košickom Luníku IX, obývanom prevažne Rómami.

Obrazom: Prezident Andrej Kiska na Luníku IX

„Jedným z riešení je určite školstvo. My by sme mali dať šancu každému jednému dieťaťu, aby malo dobrú predškolskú prípravu, aby keď vojde do školy, malo šancu získať vzdelanie. Mali by sme spraviť všetko pre to, aby dieťa, ktoré opustí školu, malo vypestované základné návyky, aby pochopilo život a malo chuť sa doň aktívne zapojiť,“ povedal prezident.

Odporúčame:

Prezident Kiska označil Kotlebu za fašistu

Pán Kiska je pre nás nikto, vracajú úder kotlebovci

Prezident pochválil škôlku

Kiska po návšteve škôlky a rokovaní s jej riaditeľkou Annou Klepáčovou a viceprimátorkou Košíc Renátou Lenártovou. Doložil, že tunajšia materská škola je jeden z príkladov, ako sa to dá. Zdôraznil, že deti z rómskych komunít by mali absolvovať minimálne rok predškolskej výchovy, ideálne by boli tri roky.

„Na Slovensku je veľa pozitívnych príkladov, ako možno riešiť tieto problémy. Netreba vymýšľať nové modely. Treba nám zobrať tieto príklady, ísť od osady k osade a aplikovať ich,“ povedal Kiska. Doložil, že máme obecné podniky, materské i základné školy, ktoré vedia pracovať s rómskymi komunitami a treba prevziať to, čo funguje a uplatniť to.

Nič nemôže byť zadarmo, povedal Kiska

Kiska v súvislosti s poplatkom za škôlku 15 eur plus 5 eur za stravu na mesiac uviedol, že nič nemôže byť zadarmo.

Doložil, že na túto tému hovoril aj s riaditeľkou škôlky Annou Klepáčovou, ktorá uviedla, že takýto poplatok pre sociálne slabé rodiny, z ktorých by malo do škôlky chodiť viac detí, je neúnosný. „Ja s ňou súhlasím, aby minimálne školné bolo odpustené a rodičia platili len príspevok na stravu,“ povedal Kiska.

Ako uviedla košická viceprimátorka Renáta Lenártová, prezidenta Kisku informovala o celkovej situácii na Luníku IX a fungovaní školského systému. V súčasnosti škôlku navštevuje 111 detí rozdelených do ôsmich tried. Mesto požiadalo o príspevok na zvýšenie jej kapacity o 44 detí dobudovaním dvoch ďalších tried. Podľa riaditeľky MŠ Anny Klepáčovej majú rodičia veľký záujem o umiestnenie detí do škôlky.

Z celkového počtu detí na Luníku IX do škôlky chodí približne polovica. Ak by do škôlky mali chodiť všetky deti od troch rokov, urobili by dvojzmennú prevádzku. V súčasnosti škôlku navštevujú v prevažnej miere deti vo veku predškolskej prípravy, približne jednu tretinu tvoria mladšie deti.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. apríla 2016

Odporúčané články