Obrazom: Slovensko má svoju prvú družicu

Malý satelit s názvom skCUBE v tvare kocky a s rozmermi 10x10x10 centimetrov vynesie na obežnú dráhu Zeme už v máji tohto roku americká nosná raketa Falcon 9.BRATISLAVA 7. januára (WebNoviny.sk) – Slovensko má svoju prvú družicu, ktorej vývoj a konštrukcia sa uskutočnili výhradne na Slovensku a zo slovenských zdrojov. Družicu dnes jej konštruktéri predstavili v Bratislave za účasti predsedu parlamentu Petra Pellegriniho. Malý satelit s názvom skCUBE v tvare kocky a s rozmermi 10x10x10 centimetrov vynesie na obežnú dráhu Zeme v máji tohto roku americká nosná raketa Falcon 9 z kozmodrómu Vandenberg v Kalifornii.

V oblasti vesmíru môže byť Slovensko veľmi úspešné

Ako novinárov informoval predseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) a líder celého projektu Jakub Kapuš, skonštruovanie družice je výsledkom vyše štvorročnej práce SOSA, slovenských univerzít a firiem.

Po vypustení do vesmíru bude skCUBE zaznamenávať magnetické vlny z elektromagnetického spektra prichádzajúce z vesmíru. „Už samotná družica je však experiment,“ konštatoval Kapuš s tým, že jedným z hlavných cieľov je získať skúsenosti v tejto oblasti a využiť ich potom na väčšie vesmírne projekty, ktoré by mohli byť inšpiráciou pre ďalšiu generáciu vedcov k pôsobeniu vo vede a výskume.

Obrazom: predstavili prvú slovenskú družicu skCUBE

Postavenie družice podľa Pellegriniho dokazuje, že Slovensko je schopné podieľať sa na projektoch Európskej vesmírnej agentúry (ESA), ktorej členom sa stalo minulý rok aj vďaka projektu skCUBE. „Som rád, že na Slovensku existuje potenciál, aby naši vedci, výskumníci a mnohé firmy a dodávatelia boli účastníkmi ďalších a väčších medzinárodných projektov,“ povedal.

Pripomenul, že členské príspevky do ESA predstavujú asi 1,6 milióna eur ročne, no 80 percent z týchto financií sa na Slovensko vráti práve vo forme projektových peňazí. Z dlhodobého hľadiska je oblasť vesmíru jedna z oblastí, kde môže byť Slovensko podľa Pellegriniho veľmi úspešné.

Oslavy sa začnú, až keď cestu na obežnú dráhu prežije bez ujmy

Slovenská družica opustí Slovensko vo februári, keď ju prevezú do Holandska a umiestnia do takzvaného vypúšťacieho kontajnera. Ten potom prepravia do USA na konečnú integráciu do rakety Falcon 9. Satelit skCUBE tak podľa Kapuša čaká ešte dlhá cesta a množstvo nástrah. „Môže zlyhať nosná raketa, nemusia sa rozložiť antény alebo sa družica môže zraziť s iným telesom,“ povedal s tým, že oslavy sa začnú, až keď cestu na obežnú dráhu prežije bez ujmy.

Družica vážiaca jeden kilogram bude našu planétu obiehať vo výške 450 až 720 kilometrov na zemským povrchom. Zem obletí rýchlosťou 28 tisíc km/hod. približne jedenkrát za 90 minút. Na jej palube sa nachádza počítač, napájacie, komunikačné a senzorické systémy a kamera.

Na projekte skCUBE sa vlastnými financiami a prácou podieľali viaceré firmy a inštitúcie, takže jeho hodnotu nevedel Kapuš presne vyčísliť. Odhaduje však, že vývoj, konštrukcia a následné vypustenie dosiahne sumu 400 až 450 tisíc eur. Na vynesie slovenskej družice na obežnú dráhu, ktoré stojí 120 tisíc eur, finančne prispel aj Úrad vlády SR z rezervy predsedu vlády.

Projekt v roku 2012 odštartovala SOSA, pričom jeho nositeľom je Žilinská univerzita a Technická univerzita v Košiciach. Vývoj družice podporilo aj ministerstvo školstva a ministerstvo dopravy a na konštrukcii satelitu sa podieľali desiatky slovenských firiem.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

7. januára 2016

Odporúčané články