Obrazom: Sonda Juno poslala prvé zábery Jupitera

Počiatočné fotografie majú zatiaľ relatívne nízke rozlíšenie. Snímky s vysokou kvalitou sa očakávajú koncom augusta, keď sa Juno ešte viac priblíži k Jupiteru.PASADENA 13. júla (WebNoviny.sk) – Americká sonda Juno, ktorá, ktorá sa 4. júla dostala na obežnú dráhu okolo planéty Jupiter, poslala prvé zábery tejto najväčšej planéty našej slnečnej sústavy a jej troch z niekoľkých desiatok mesiacov. Oznámil to v noci z utorka na stredu Národný úrad pre letectvo a kozmonautiku (NASA).

Prvý záber dorazil na Zem v nedeľu po zapnutí kamery na palube sondy. Podľa Scotta Boltona to svedčí o tom, že sonda prečkala bez poškodenia intenzívne žiarenie z radiačných pásov planéty a je plne funkčná. Počiatočné fotografie majú zatiaľ relatívne nízke rozlíšenie. Snímky s vysokou kvalitou sa očakávajú koncom augusta, keď sa Juno ešte viac priblíži k Jupiteru.

Sonda vážiaca 3,5 tony dorazila k Jupiteru po takmer piatich rokoch letu. Jej misia sa má skončiť vo februári 2018 navedením do atmosféry Jupitera, aby sa zabránilo prípadnej kontaminácii niektorého z mesiacov planéty. Úlohou sondy Juno je výskum planéty Jupiter. Poznatky získané sondou majú prispieť k pochopeniu vzniku a vývoja nielen Jupitera, ale aj ďalších telies slnečnej sústavy či exoplanét.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. júla 2016

Odporúčané články