Odborári žiadajú Šimkovičovú o stiahnutie návrhu zákona o STaR, zastali sa aj zamestnancov RTVS

521439_65393ad277e92781649298 676x451.jpg

22.3.2024 (SITA.sk) – Odborový zväz masmédií poukazuje na riziká predloženého návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STaR).

Ako informovala predsedníčka Odborového zväzu masmédií Eva Pokorná, schválenie predloženého návrhu umožní politické ovládnutie verejnoprávneho telerozhlasu.

Rozpor s európskou legislatívou

„Chceme upozorniť, že návrh Zákona o Slovenskej televízii a rozhlase je v rozpore aj s novou európskou legislatívou. Preto žiadame predkladateľa – Ministerstvo kultúry SR, aby návrh zákona stiahlo a aby sa nepokračovalo v legislatívnom procese,“ apeluje OZ masmédií.

Rovnako vyzvalo rezort kultúry aj na iniciovanie odbornej a spoločenskej diskusie o budúcnosti Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) ako garanta nezávislej novinárskej a kultúrnej tvorby.

Odmietajú obvinenia

„Dôrazne odmietame obvinenia, že zamestnanci RTVS sú v súboji s vládou SR, a preto nedokážu zabezpečiť objektívne vysielanie, čím vraj dokonca ohrozujú ľudské práva,“ uviedli odborári.

Premiér Robert Fico pred niekoľkými dňami po rokovaní vlády uviedol, že chce v prípade nového zákona, na základe ktorého by vznikla STaR, navrhnúť na koaličnej rade skrátené legislatívne konanie, rovnako sa vyjadril, že vedenie a zamestnanci RTVS sú v súboji s vládou.

Zákon nezlepší podmienky

Odborári rovnako odmietajú aj argumentáciu, že zákon o STaR by zlepšil pracovné podmienky zamestnancov verejnoprávneho telerozhlasu.

OZ masmédií, ktorý zastrešuje tri Základné organizácie OZM pôsobiace na pôde RTVS uviedol, že považoval za potrebné vyjadriť sa k situácii, ktorá vznikla po zverejnení návrhu predmetnej legislatívy, ktorú predložilo ministerstvo kultúry.

Ministerstvo kultúry 11. marca predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Podľa návrhu sa má zriadiť verejnoprávna inštitúcia Slovenská televízia a rozhlas, ktorá nahradí súčasný RTVS.

Po novom už nebude voliť generálneho riaditeľa verejnoprávneho vysielateľa Národná rada SR, ale novovzniknutá Rada Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorej troch členov nominuje priamo ministerstvo kultúry a štyroch parlament.

Zákon zároveň zavádza nový inštitút Programovej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, ktorá bude dohliadať nad vysielaným programom. Tento orgán má mať 11 členov, z ktorých deväť bude voliť aj odvolávať parlament. Dvoch členov rady si zvolia spomedzi seba zamestnanci Slovenskej televízie a rozhlasu, jedného za oblasť televízneho vysielania a druhého za oblasť rozhlasového vysielania.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Zdroj: SITA.sk – Odborári žiadajú Šimkovičovú o stiahnutie návrhu zákona o STaR, zastali sa aj zamestnancov RTVS © SITA Všetky práva vyhradené.

22. marca 2024

Odporúčané články