Omilostená Savčenková sa stala ukrajinskou poslankyňou

Nadija Savčenková bola za poslankyňu parlamentu zvolená vo voľbách v roku 2014, keď bola v Rusku vo vyšetrovacej väzbe. Je členkou poslaneckého klubu strany Vlasť, ktorej predsedá Julija Tymošenková. Moskva 31. mája (WebNoviny.sk) – Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková zložila v Kyjeve ústavou predpísaný sľub a stala sa poslankyňou ukrajinského parlamentu, informovala agentúra AP. Savčenková sa uplynulú stredu vrátila na Ukrajinu po dvoch rokoch väznenia v Rusku, kde bola v marci odsúdená na 22 rokov za účasť za vražde dvoch ruských novinárov, pokus o vraždu a protizákonné prekročenie hraníc s Ruskom.

Odporúčame:

Savčenková je pripravená stať sa ukrajinskou prezidentkou

Prepustená Savčenková chce pracovať v parlamentnom výbore

Špeciál so Savčenkovou pristál v Kyjeve, dvaja Rusi v Moskve

Na žiadosť príbuzných spomínaných novinárov jej ruský prezident Vladimir Putin udelil milosť a následne ju vymenili za dvoch ruských občanov odsúdených na Ukrajine za teroristické aktivity po boku proruských separatistov v Donbase. Savčenková bola za poslankyňu parlamentu zvolená vo voľbách v roku 2014, keď bola v Rusku vo vyšetrovacej väzbe. Je členkou poslaneckého klubu strany Vlasť, ktorej predsedá Julija Tymošenková.

Prioritou bude prepustenie ďalších Ukrajincov

Vo svojom prvom prejave z tribúny parlamentu Savčenková uviedla, že jej prioritou bude boj za prepustenie ďalších Ukrajincov zadržiavaných v Rusku, ktorých Ukrajina označuje za politických väzňov. Následne zvesila z tribúny plagát so svojou fotografiou a nahradila ho plagátom s fotografiami ukrajinských politických väzňov v Rusku, ako aj zajatcov zadržiavaných v Donbase. Vyhlásila, že „títo chlapci vám budú pripomínať, že nemáte právo nedostať ich odtiaľ – do posledného“.

Uviedla tiež, že poslancom „nedovolí“, aby zabudli na padlých počas protivládnych nepokojov na jar roku 2014 na kyjevskom Námestí nezávislosti, známom aj ako Majdan. Savčenková okrem toho požiadala o odpustenie matku vojaka Vadyma Pugačova, za ktorého smrť nesú zodpovednosť ruskí diverzanti Alexandr Alexandrov a Jevgenij Jerofejev, za ktorých Savčenkovú koncom minulého týždňa vymenili. Požiadala tiež o odpustenie všetkých pozostalých po obetiach „boja za suverenitu Ukrajiny“.

Zaspievala ukrajinskú hymnu

Zdôraznila tiež, že „ukrajinský ľud nám nedovolí sedieť na týchto stoličkách, ak ho budeme zrádzať. Ukrajina je nadovšetko. A pre nás, ktorí sedíme v tejto snemovni, Ukrajina je (hodná) viac ako život každého z nás“. Na záver svojho vystúpenia Savčenková zaspievala ukrajinskú hymnu. Podľa agentúry Ukrinfom sa k nej pridali viacerí poslanci.

Agentúra Ukrinform informovala, že Savčenková dnes prišla pred parlament skôr, ako budovu otvorili. Čas si krátila pitím teplého nápoja a fajčením cigarety. Na cestu do práce využila MHD. Pred novinármi, ktorí na ňu čakali pred vchodom, uviedla, že si nepripravila žiadny prejav, lebo„aj tak viem, čo povedať“. Nikto jej ani žiaden text neponúkal, ani jej nič nezakazoval. „Som vďačná za všetko, čo sa naučím, lebo ja nie som politik a neviem, čo je politika,“ spresnila.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

31. mája 2016

Odporúčané články