Online: Minister Miroslav Lajčák sa rozhodol podať demisiu (aktualizované)

394856_3j2a6090 676x451.jpg

aktualizované 28. novembra 19:30

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák sa v nadväznosti na štvrtkové prijatie uznesenia NR SR o Globálnom rámci o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii rozhodol podať demisiu.

Detaily k tomuto kroku zverejní ministerstvo zahraničia až po jeho rozhovore s predsedom vlády Petrom Pellegrinim a prezidentom Andrejom Kiskom.

Reakcie na Lajčákovo rozhodnutie podať demisiu

online (minúta po minúte)

19:30 Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík považuje Lajčákovo rozhodnutie za nepochopiteľné. Lajčák podľa neho neopustil vládu, keď sa kradlo, zomrel novinár a jeho snúbenica či keď expremiér Robert Fico brojil proti migrantom šíriac poplašné správy.

„Pán Lajčák odchádza až teraz, keď sa Slovensko nepripojí k migračnému paktu, ktorý je vnútorne protirečivý, prichádza v nevhodný čas, keď Európa čelí masovej migrácii a silnie radikalizmus a extrémizmus. Takže jeho postoj je farizejský a vidíme v ňom len špekuláciu. Navyše pán Lajčák teraz necháva slovenskú zahraničnú politiku napospas SNS a Ficovi, čo pokladáme za nezodpovedné,“ zdôraznil vo vyhlásení Sulík.

19:24 Slovenská národná strana (SNS) verí, že minister Lajčák bude komunikovať o svojom rozhodnutí podať demisiu s premiérom a bude ešte záležať na tom, či ten jeho demisiu prijme. Ako povedal dnes pre agentúru SITA prvý podpredseda SNS Jaroslav Paška, SNS rešpektuje rozhodnutie ministra.

„Avizoval to vopred, že zváži demisiu. SNS nežiadala, aby Lajčák nejakým spôsobom končil vo funkcii. Mali sme požiadavku riešiť, aby SR nebola súčasťou záväzkov, ktoré obsahuje Globálny rámec o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii. Mrzí nás preto jeho rozhodnutie,“ povedal Paška.

19:11 Odchod ministra s jednoznačným euroatlantickým ukotvením a proeurópskymi postojmi z postu šéfa ministerstva zahraničných vecí v čase stanného práva za hranicami Slovenska by podľa predsedu Mosta-Híd Bélu Bugára nebol najlepším signálom smerom do zahraničia. „Bola by to strata aj pre samotné Slovensko. Dúfam, že rozhodnutie pána Lajčáka nie je definitívne a nemenné a stále existuje racionálny priestor pre rokovanie ministra a premiéra,“ povedal pre agentúru SITA.

19:00 Predseda parlamentného výboru pre európske záležitosti Ľuboš Blaha (Smer-SD) rešpektuje rozhodnutie Lajčáka. „Avizoval to. Nejde teda o prekvapenie,“ povedal pre agentúru SITA. Blaha je presvedčený, že Smer-SD bude pri výbere nového ministra hľadať človeka, ktorý rešpektuje zahraničnopolitické sociálnodemokratické hodnoty a bude ich presadzovať. „Fico ich presadzuje,“ povedal na otázku, či by novým ministrom mal byť Fico.

18:46 Prezident Andrej Kiska zatiaľ demisiu žiadneho člena vlády nedostal. V reakcii na rozhodnutie ministra Lajčáka to vo štvrtok vo vyhlásení uviedol Kiskov hovorca Roman Krpelan. Dodal, že keď prezident demisiu člena vlády dostane, bude sa ňou zaoberať. Lajčák sa dnes rozhodol odstúpiť z funkcie po tom, čo parlament odmietol Globálny rámec OSN o migrácii.

18:25 Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák ohlásil, že sa rozhodol podať demisiu.

Viac k témam: minister zahraničia, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Miroslav Lajčák, pakt o migrácii OSN, Vláda SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Online: Minister Miroslav Lajčák sa rozhodol podať demisiu (aktualizované) © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články