Opozícia predložila podpisy na odvolanie ministra Kaliňáka

Lídri liberálov a obyčajných ľudí do parlamentu predložili 34 podpisov pod návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi. Okrem liberálov a obyčajných návrh podpísali nezaradení poslanci Zsolt Simon, Miroslav Beblavý a Simona Petrík.BRATISLAVA 3. júna (WebNoviny.sk) – Opozičné strany SaS a OĽaNO budú v parlamente odvolávať ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Dôvodom na odvolávanie je kauza Ladislava Bašternáka.

Lídri liberálov a obyčajných ľudí dnes predložili do Národnej rady SR 34 podpisov pod návrhom na vyslovenie nedôvery Kaliňákovi, okrem liberálov a obyčajných návrh podpísali nezaradení poslanci Zsolt Simon, Miroslav Beblavý a Simona Petrík.

Odporúčame:

Opozícia chce hlavu ministra Kaliňáka pre kauzu Bašternák

Opozícia vyzýva Fica, aby sa vysťahoval z domu Bašternáka

Minister Kaliňák je Paškom novej vlády, hovorí Beblavý

Bašternákovi pomáha Lipšic, ktorý ho kryje, tvrdí Kaliňák

Schôdzu musí predseda parlamentu zvolať do siedmich dní

Schôdzu musí predseda parlamentu zvolať do siedmich dní. „Áno, sľúbili sme vláde sto dní na programové aktivity, ale kabinet nebude mať sto dní na rozkrádanie a zametanie korupčných káuz,“ povedal poslanec za OĽaNO-NOVA Daniel Lipšic.

Pri Bašternákovi podľa jeho slov ide o čítankový príklad daňového podvodu, pri ktorom štát prišiel o osem miliónov eur. Bašternáka označil Lipšic za človeka blízkeho Kaliňákovi a exministrovi Jánovi Počiatkovi. „Na mimoriadnej schôdzi predložíme dôkazy, akým spôsobom je Bašternák prepojený aj s políciou,“ konštatoval Lipšic. Kaliňák bude prvým ministrom v tomto volebnom období, ktorý bude čeliť v Národnej rade SR odvolávaniu.

Podľa predsedu OĽaNO Igora Matoviča ide o kauzu, v ktorej blízky človek Roberta Fica, Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka zobral ľuďom osem miliónov eur na nadmernom podvodnom odpočte DPH. „Kaliňák je priamo zodpovedný za to, ako bola kauza vyšetrovaná. Vyšetrovatelia povedali, že žiaden podvod sa nestal,“ upozornil Matovič s tým, že Kaliňák sa zároveň stal obhajcom Bašternáka, keď tvrdí, že pred štyrmi rokmi sa platilo v hotovosti.

Bašternák vraj 12 miliónov eur za byty vyplatil v hotovosti

Matovič opätovne vyzval premiéra Roberta Fica, aby sa vysťahovať z bytu v komplexe Bonaparte, ktorý si predseda vlády prenajal od podnikateľa Ladislava Bašternáka.

V kauze ide o bytový komplex Five Star Residence. Objekt stavala firma Real Štúdio K.F.A. podnikateľa Mariana Kočnera a firma Ladislava Bašternáka v ňom údajne kúpila sedem bytov za 12 miliónov eur. Následne si firma Bašternáka uplatnila nadmerný odpočet DPH vo výške dvoch miliónov eur, pričom to nikto neskúmal a suma bola vyplatená hneď, uviedol poslanec za SaS Jozef Rajtár.

Bašternák vraj 12 miliónov eur za byty vyplatil v hotovosti. Rajtár pripomenul, že Bašternákova firma BL 202 okrem vrátenej DPH v hodnote dva milióny eur za kúpu siedmich bytov zinkasovala v danom roku na vratkách od štátu ďalších šesť miliónov.

Premiér by podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka zároveň mal predložil nájomnú zmluvu na byt a ukázať doklady o uhrádzaní nájomného. Predseda vlády by mal odvolať prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, ktorý má podľa Galka leví podiel na ututlávaní kauzy nadmerného odpočtu DPH pri bytovom komplexe Five Star Residence.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

3. júna 2016

Odporúčané články