Orbánovi sa páčia Trumpove protiteroristické návrhy

Prezident Viktor Orbán obvinil Západ z neúspešných intervencií v krajinách ako je Egypt a Líbya. Maďarsko podľa jeho slov nie je ľahostajné k stavu politických a ľudských práv v Turecku, za najdôležitejšiu však považuje stabilitu Turecka.BUKUREŠŤ 23. júla (WebNoviny.sk) – Maďarský premiér Viktor Orbán v sobotu povedal, že protiteroristické návrhy amerického republikánskeho prezidentského kandidáta Donalda Trumpa sa mu zdajú byť lepším variantom pre Európu a Maďarsko.

Orbán, ktorý postavil na hraniciach Maďarska plot, aby zastavil migrantov, dnes vyzdvihol Trumpove myšlienky o potrebe lepších tajných služieb a jeho opozíciu proti „exportu demokracie“. Podľa neho sú uplatniteľné aj v EÚ.

Stabilita Turecka

„Nerobím kampaň pre Donalda Trumpa,“ zdôraznil na kultúrnej akcii v Baile Tusnad v Rumunsku, v oblasti, kde žije veľká maďarská populácia. „Počúval som ho a musím vám povedať, že mal tri návrhy, ako zastaviť terorizmus. Ani ja ako Európan by som nenavrhol lepšie, čo Európa potrebuje,“ citovala ho tlačová agentúra AP.

Orbán, ktorého prejav vysielali v priamom prenose maďarské štátne médiá, obvinil Západ z neúspešných intervencií v krajinách ako je Egypt a Líbya.

Maďarsko podľa jeho slov nie je ľahostajné k stavu politických a ľudských práv v Turecku, za najdôležitejšiu však považuje stabilitu Turecka. „Ak sa Turecko stane nestabilným, mnohé desiatky miliónov ľudí z toho regiónu sa budú valiť smerom k EÚ bez akejkoľvek filtrácie, skríningu či kontroly“.

Kritika vedenia Európskej únie

Orbán bol opäť veľmi kritický voči vedeniu EÚ v Bruseli. „Súčasné politické vedenie EÚ zlyhalo,“ uviedol, „klame sa“, že je naďalej „svetovým hráčom“, ale táto éra sa skončila britským schválením odchodu z bloku, dodal.

Nedostatok vplyvu EÚ dokonca aj ako regionálneho hráča je podľa neho jasne viditeľný na Ukrajine a v Sýrii, kde USA a Rusko hrajú vedúce úlohy, pokračoval. Jednotlivé členské krajiny EÚ by podľa neho mali mať viac právomoci prijímať vlastné rozhodnutia v špecifických záležitostiach ako je napríklad migrácia.

„Musíme si vyjasniť, že náš problém nie je v Mekke ale v Bruseli… Byrokrati v Bruseli sú pre nás prekážkou, nie islam. Islam by sme zvládli, ak by nás (Brusel) nechal zvládnuť ho takým spôsobom, ktorý považujeme za vhodný,“ citovala ho AP. Maďarsko uzavrelo vlani svoje hranice so Srbskom a Chorvátskom pre utečencov, čím obmedzilo tok migrantov prichádzajúcich z Turecka cez Grécko na sever v snahe dostať sa do západnej Európy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

23. júla 2016

Odporúčané články