OSN viní Rusko zo závažného porušovania ľudských práv na Kryme

353357_ukraine 3d7fff6f020f4d0f9e245b112a91be3c 640x420.jpeg

ŽENEVA 25. septembra (WebNoviny.sk) – Rusko sa na Kryme dopúšťa závažných porušení ľudských práv. Vyplýva to zo správy Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR), ktorý monitoroval situáciu na polostrove na žiadosť ukrajinskej vlády.

Dodržiavanie ľudských práv

Podľa správy krajina porušuje ľudské práva vnútením ruského občianstva tamojším obyvateľom a úmyselným presúvaním stoviek väzňov a zadržaných ľudí do ruských väzníc.

Odporúčame:
Aktualizované: Kurdi hlasujú o nezávislosti v referende, Putin sa bude o tom rozprávať s Erdoganom

„Kľúčovým nálezom je vážne zhoršenie dodržiavania ľudských práv a základných slobôd na Kryme počas uplynulého tri a pol roka,“ uviedla vedúca monitorovacej misie OSN Fiona Frazer s tým, že presun väzňov porušuje medzinárodné právo.

Tisícky krymských občanov, ktorí odmietli žiť pod ruskou správou, podľa nej odišli žiť na Ukrajinu, zatiaľ čo ďalšie desaťtisíce ľudí sa na Kryme zrazu stali „cudzincami a čelili značným ťažkostiam“, pretože buď odmietli ruské občianstvo alebo preň nesplnili podmienky.

„To, že nemajú ruské občianstvo, ich obmedzilo a zabránilo im v získaní práce, zdravotnej starostlivosti, majetku a výkone ich politických práv,“ dodala.

Efektívne vyšetrenie správ

Ruský diplomat v Ženeve trval na tom, že monitorovacia misia OHCHR nemá spôsobilosť na to, aby skúmala situáciu na Kryme, keďže je súčasťou Ruska.

Odporúčame:
Európska únia opäť predĺžila platnosť sankcií voči Rusku

„Je zvláštne, že ľudkosprávna misia na Ukrajine hodnotí situáciu v Ruskej federácii,“ uviedol diplomat pod podmienkou anonymity. Rusko anektovalo Krym v roku 2014, za čo si odvtedy vyslúžilo od USA a Európskej únie početné sankcie.

OHCHR v správe vyzýva Rusko, aby efektívne vyšetrilo správy o mučení, únosoch a vraždách na polostrove. Organizácia OSN zároveň kritizovala zamietnutie prístupu jej tímu na Krym. OHCHR vyzýva medzinárodnú komunitu, aby vytvorila v tejto veci na Moskvu nátlak.

Viac k témam: Krym, OSN Organizácia spojených národov, Rusko, Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR)
Zdroj: Webnoviny.sk – OSN viní Rusko zo závažného porušovania ľudských práv na Kryme © SITA Všetky práva vyhradené.

25. septembra 2017

Odporúčané články