Osobitný odvod pre regulované podniky údajne zrušia, ministerstvo hospodárstva návrh víta

389843_elektrina_plyn 676x446.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – V parlamente sa vraj pripravuje zrušenie zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach, ktorý sa na Slovensku uplatňuje od septembra 2012.

Ministerstvo krok víta

Portál vEnergetike.sk o tom informovalo viacero na sebe nezávislých zdrojov. Vláda v roku 2012 firmám sľubovala, že pri platení osobitného odvodu pôjde len o dočasné riešenie na posilnenie príjmov rozpočtu. V budúcom roku by malo mať Slovensko po prvýkrát v histórii vyrovnaný rozpočet.

Ministerstvo hospodárstva SR víta poslanecký návrh, ktorým by sa zrušil osobitný odvod pre regulované subjekty. „Tento návrh vítame. Rezort hospodárstva dlhodobo tvrdí, že znižovanie daňovo odvodového zaťaženia podnikateľského prostredia je dobrý a dôležitý krok, ktorý zvýši konkurencieschopnosť našich podnikov a slovenskej ekonomiky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ministra Maroš Stano.

Odvod sa zdvojnásobil

Zákon o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach sa vzťahuje na spoločnosti v oblasti energetiky, poisťovníctva, verejného zdravotného poistenia, elektronických komunikácií, farmácie, poštových služieb, či dopravy.

Týmto spoločnostiam stanovuje od septembra 2012 povinnosť platiť osobitný odvod z podnikania. Od začiatku minulého roka sa pritom odvod zdvojnásobil a zrušilo sa jeho časové obmedzenie. Sadzba odvodu by sa mala znížiť v dvoch krokoch, a to od roku 2019 a od roku 2021.

Odvod od minulého roka platia firmy výhradne z príjmov, resp. výnosov z regulovanej činnosti. Povinnosť platiť špeciálny odvod majú regulované firmy, ktorých hospodársky výsledok, resp. predpokladaný hospodársky výsledok bude minimálne 3 mil. eur.

Viac k témam: energetika, Ministerstvo hospodárstva SR, osobitný odvod, Peter Žiga
Zdroj: Webnoviny.sk – Osobitný odvod pre regulované podniky údajne zrušia, ministerstvo hospodárstva návrh víta © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články