Parlament schválil novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, vrátenie dane má uľahčiť aplikácia

394860_gettyimages 912303164 676x451.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Zdaňovanie tovarov a služieb pri použití poukazov sa zmení. Predpokladá to novela zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú vo štvrtok schválil parlament.

Tá zavádza harmonizované pravidlá pri zaobchádzaní s poukazmi, ktoré možno vymeniť za tovar alebo služby. Zmeny v tejto oblasti mali byť účinné od 1. januára budúceho roka.

Ruší sa povinnosť skladania zábezpeky

Poslanci napokon s cieľom vytvoriť dostatočný časový priestor pre technické zabezpečenie potrebných úprav systémov platiteľov dane schválili posun tohto termínu na 1. októbra 2019.

Celkovo však novela nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka a okrem spomínaných zmien taktiež ruší povinnosť skladania zábezpeky na daň z pridanej hodnoty pri registrácii rizikových platiteľov dane. Novela taktiež implementuje aj smernicu Európskej únie týkajúcu sa zjednodušenia pravidiel pre poskytovateľov digitálnych služieb.

Na zjednodušenie je tu aplikácia

Zmeny sa udejú aj pri vracaní dane z pridanej hodnoty turistom. Novela totiž znižuje sumu potrebnú na získanie vratky dane z pridanej hodnoty zo súčasných 175 eur na 100 eur, pričom turisti budú môcť v budúcnosti využívať aj aplikáciu Tax refund, vďaka ktorej bude pre nich žiadanie o vrátenie dane z pridanej hodnoty jednoduchšie.

Novela prešla hlasovaním v parlamente aj so zmenou, ktorú navrhoval poslanec za SNS Radovan Baláž. Podľa nej sa od dane oslobodia pohonné látky v colných či iných skladoch, pokiaľ budú určené pre medzinárodný obchod. Predkladateľ si od tejto zmeny sľubuje zvýšený objem skladovanej surovej ropy na Slovensku, čo má prispieť k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Slovenska.

Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament schválil novelu zákona o dani z pridanej hodnoty, vrátenie dane má uľahčiť aplikácia © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články