Pellegrini: Hovoriť o mieri je v záujme celého sveta (foto)

520631_65e0aaa0465eb916815232 676x451.jpg

1.3.2024 (SITA.sk) – Hovoriť o mieri je v záujme celého sveta. Uviedol to predseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (Hlas-SD) po samite predsedov parlamentu krajín V4.

Predsedov privítala v Lichtenštajnskom paláci v Prahe predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a predseda Senátu Parlamentu Českej republiky Miloš Vystrčil.

Na rokovaní sa zúčastnil aj predseda Najvyššej rady Ukrajiny Ruslan Stefančuk. Predsedovia diskutovali o spolupráci krajín V4 v oblasti ekonomiky, energetickej bezpečnosti a migrácie. Veľkou témou bola tiež ruská agresia voči Ukrajine.

Prinášanie konkrétnych riešení

Pellegrini uviedol, že formát V4 má svoj zmysel, keďže obyvatelia krajín V4 tvoria desať percent obyvateľstva EÚ.

„Je dôležité, aby hlas tohto regiónu v zásadných otázkach vedel na európskej pôde aj v medzinárodnej politickej scéne zaznieť rázne a na prospech obyvateľov Slovenska, Česka, Poľska aj Maďarska,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že V4 je o prinášaní konkrétnych riešení.

„Spomínali sme konkrétne projekty v oblasti energetiky, prepájania energetickej infraštruktúry, cestnej infraštruktúry, diverzifikácie zdrojov či vzájomnú spoluprácu pri využívaní jadrovej energie,“ priblížil predseda NR SR a pokračoval, že sa s predsedami zhodovali aj v otázke nelegálnej migrácie, pričom víta pristúpenie k spoločným vyšehradským projektom. Pekarová Adamová zdôraznila, že najväčšou aktuálnou témou je bezpečnosť.

„Teším sa, že sa zhodneme na celej rade tém, a najmä na tom, že Rusko je agresorom v prípade konfliktu na Ukrajine,“ uviedla predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Samit predsedov parlamentu V4 a Ukrajiny v Prahe (fotografie)

Nie vo všetkom sa zhodujú

Predseda NR SR uznal, že krajiny V4 nachádzajú aj témy, v ktorých sa nezhodujú.

„Slovensko od začiatku vojnového konfliktu stojí na strane Ukrajiny a všetci vnímame, že ide o agresiu Ruskej federácie za porušenia všetkých medzinárodných zmlúv a zabratia územia vojenskou aktivitou, čo je pre nás neakceptovateľné,“ vyhlásil Pellegrini a pokračoval s tým, že na druhej strane aj po dvoch rokoch konfliktu sa „stále nachádzame v slepej uličke,“ a to aj napriek intenzívnej pomoci všetkých krajín a spojencov.

„Je mi ľúto, že Slovensko je kritizované aj napriek tomu, že spočiatku vojensky pomáhalo intenzívne a patrilo medzi prvé krajiny, čo vojensky podporovali Ukrajinu,“ uviedol Pellegrini s tým, že je potrebné sa pokúsiť vyvolať diplomatické riešenie konfliktu.

Odmietanie podieľania sa na vojenskej pomoci

„Uvedomujem si, že mierové rokovania nemusia byť úspešné, ale to zistíme až vtedy, keď sa ich pokúsime začať,“ dodal predseda NR SR a vyjadril obavy, že keď sa krajiny budú zameriavať len na vojenské riešenie, tak obete budú iba narastať a situácia sa nijakým spôsobom nepohne vpred. Slovensko sa preto odmieta podieľať na vojenskej pomoci Ukrajine a sústrediť sa chce na humanitárnu a technickú pomoc.

„Slovensko podporuje Ukrajinu aj v jej integračných snahách vstúpiť do EÚ a podporuje vznik balíčku 50 miliard pre Ukrajinu,“ vyhlásil Pellegrini. Pekarová Adamová, naopak, rokovanie využila aj na to, aby vyzvala krajiny k pripojeniu sa k českej iniciatíve, ktorá sa snaží získať ďalšie zbrane pre Ukrajinu.

„V rámci rokovaní som vyjadrila znepokojenie nad tým, že niekedy aj v našich krajinách aj od vysokých predstaviteľov zaznievajú slová, ktoré považujem za nepomáhajúce Ukrajine. Aj slová sú zbraň,“ dodala predsedníčka s tým, že pozitívom je napríklad zhoda v podpore sankcií a boja proti ich obchádzaniu. Zhodli sa aj na tom, že je potrebné rozširovať a NATO.

Viac k témam: predseda Najvyššej rady Ukrajiny, Predseda Národnej rady SR (NR SR), Predseda parlamentu, predseda Senátu Parlamentu Českej republiky, predsedníčka Poslaneckej snemovne českého parlamentu, rusko-ukrajinský konflikt, Vojenská pomoc Ukrajine, vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Pellegrini: Hovoriť o mieri je v záujme celého sveta (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

1. marca 2024

Odporúčané články