Pellegrini navrhne Kažimíra na post guvernéra NBS, ale radšej by ho videl vo funkcii ministra

376820_imgl7235 676x451.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini už má pripravený pre vládny kabinet návrh na vymenovanie súčasného ministra financií Petra Kažimíra na post guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS).  Z neho totiž po utorňajšom rozhodnutí predčasne odíde od marca budúceho roka súčasný guvernér Jozef Makúch.

Spĺňa všetky predpoklady

Predseda vlády hovorí, že na jednej strane je rád, že môže na čelo centrálnej banky nominovať rešpektovaného odborníka, vláda však príde o človeka, ktorého by radšej videl na poste ministra financií. „Chápem jeho ďalšie ambície a budem rád, ak na čele NBS bude práve on,“ dodal predseda vlády.

Minister financií Peter Kažimír podľa Pellegriniho spĺňa všetky predpoklady, aby bol guvernérom centrálnej banky. „Je to osoba, ktorá požíva nielen domáci ale aj zahraničný kredit. Je vysoko cenený odborníkmi. Preto si myslím, že nomináciou Petra Kažimíra na guvernéra NBS Slovenská republika neurobí žiadnu chybu,“ povedal pred stredajším rokovaním vlády premiér.

Zároveň dodal, že dúfa, že táto nominácia získa aj potrebnú podporu v parlamente a ak uspeje, problémy s menovaním Kažimíra nebude robiť ani prezident SR.

Nástupca na ministerské kreslo

Spolu s potvrdením niekoľkomesačných špekulácií o pripravovanej rošáde na čele centrálnej banky sa zároveň opäť otvára aj otázka prípadného Kažimírovho nástupcu, ak bude jeho nominácia na guvernéra NBS úspešná.

V médiách sa najčastejšie spomínajú mená bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a súčasného predsedu parlamentného finančného výboru Ladislava Kamenického. Podľa Pellegriniho je však táto otázka predčasná a treba počkať, ako nominácia súčasného ministra na čelo centrálnej banky dopadne.

„Verejne sa k nástupcovi pána Kažimíra nebudem vyjadrovať do doby, kým definitívne pán minister Kažimír neoznámi, že opúšťa post ministra financií,“ dodal premiér.

Viac k témam: Národná banka Slovenska (NBS), Peter Kažimír, Peter Pellegrini
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini navrhne Kažimíra na post guvernéra NBS, ale radšej by ho videl vo funkcii ministra © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články