Pellegrini privítal rozhodnutie parlamentu, ktorý odmietol pakt o migrácii

389147_austria_eu_summit_91256 1cb78414986d4cbeb51532761076ea3d 676x453.jpg

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini privítal rozhodnutie Národnej rady SR, ktorá vo štvrtok odmietla, aby sa Slovensko pripojilo ku Globálnemu rámcu o riadenej, bezpečnej a legálnej migrácii.

„NR SR stanovila jasnú pozíciu SR, ktorá je v plnom súlade aj s postojom vlády,“ vyhlásil Pellegrini po stretnutí premiérov a vysokých predstaviteľov 16 krajín EÚ v rámci skupiny Priatelia kohézie EÚ. Zároveň ocenil, že v otázke migrácie nastala jednota naprieč celým politickým spektrom.

Konsenzus v zahraničnej politike

„Dúfam, že do slovenskej zahraničnej politiky sa opäť vracia konsenzus, pretože tým bolo Slovensko povestné, že v oblasti energetiky a zahraničnej politiky a smerovania Slovenska vládol u všetkých demokratických parlamentných strán vždy konsenzus,“ vyhlásil.

Pellegrini vyjadril presvedčenie, že vláda na budúci týždeň schváli uznesenie o migračnom pakte v takom znení, ako ho schválil parlament. Vláda zároveň rozhodne o účasti alebo neúčasti Slovenska na rokovaní vlád o pakte, ktoré sa uskutoční v Marakéši v Maroku 10. a 11. decembra.

Nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu rámcu

„Vláda, pokiaľ sa rozhodne, prijme uznesenie, že svoj nesúhlas vyjadríme svojou neúčasťou. Garantujem, že v tomto prípade sa nikto zo slovenských diplomatov, či už vyššieho, nižšieho alebo úplne najnižšieho rangu, na tomto podujatí nezúčastní,“ zdôraznil Pellegrini. Zároveň pripomenul, že na rokovaní sa nezúčastní napríklad ani Taliansko a Rakúsko.

Národná rada SR vo štvrtok požiadala vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu rámcu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania globálneho paktu. V reakcii na toto rozhodnutie sa minister zahraničia Miroslav Lajčák rozhodol podať demisiu.

Viac k témam: Národná rada Slovenskej republiky, pakt o migrácii OSN, Peter Pellegrini, Priatelia kohézie
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegrini privítal rozhodnutie parlamentu, ktorý odmietol pakt o migrácii © SITA Všetky práva vyhradené.

29. novembra 2018

Odporúčané články