Pellegriniho vláda schválila exekučnú imunitu pre štátne plynárne, môžu za to Duckého zmenky

394065_spp.jpg

BRATISLAVA 28. novembra (WebNoviny.sk) – Štát chce ochrániť svoj najväčší plynárenský podnik Slovenský plynárenský priemysel (SPP) pred exekúciami. Ministri na stredajšom rokovaní vlády preto prijali návrh zákona o ochrane majetku v plynárenstve.

„Potrebujeme poskytnúť aktívam držiteľa povolenia na dodávku plynu, ktorý je dodávateľom poslednej inštancie a ktorý je právnickou osobou so stopercentnou majetkovou účasťou štátu, exekučnú imunitu, a to vo vzťahu k jeho majetkovým účastiam na iných subjektoch,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v dôvodovej správe k návrhu zákona.

 Imunita pre štátne plynárne

„Od začiatku neuznávame Duckého zmenky. Boli vydané podvodne. Všetky doterajšie súdy týkajúce sa Duckého zmeniek štát vyhral, ale minulý týždeň sa stalo niečo, čo výrazne ohrozuje SPP, ktorý je stopercentnou štátnou firmou a zároveň je dodávateľom poslednej inštancie. Preto sme sa rozhodli, že ochránime SPP pred rôznymi špekulantmi a parazitmi a prijali sme tento návrh zákona,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga, ktorý verí, že cyperskej schránkovej firme neodíde z SPP ani euro.

Ak prijme parlament vládou schválený návrh zákona, plynárenská firma bude mať len čiastočnú exekučnú imunitu. „Predmetom exekučnej imunity má byť iba majetok takéhoto subjektu, ktorý predstavujú jeho majetkové účasti. Nejde teda o exekučnú imunitu absolútnu, ale iba čiastočnú,“ vysvetlil rezort hospodárstva.

Čiastočnú exekučnú imunitu môže získať spoločnosť, ktoré má od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví povolenie na dodávku plynu. Musí byť dodávateľom poslednej inštancie, čiže v prípade potreby preberá záväzky voči spotrebiteľom, ktorým prestal dodávať plyn ich dodávateľ plynu. Taktiež musí byť právnickou osobou so stopercentnou majetkovou účasťou štátu.

Slovensko môže prísť o milióny eur

Minister hospodárstva Peter Žiga avizoval vypracovanie spomínaného návrhu zákona už v pondelok. Ministerstvo tak chce ochrániť SPP pred takzvanými Duckého zmenkami.

V skrátenom legislatívnom konaní chce ministerstvo zabezpečiť, aby bol SPP ochránený od špekulantov. Najvyšší súd SR totiž vo štvrtok minulý týždeň vo veci tzv. Duckého zmeniek rozhodol v súdnom spore so spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v prospech cyperskej schránkovej spoločnosti STRODEN MANAGEMENT LIMITED, ktorú zastupuje advokát Robert Lenčéš.

Ako informovala spoločnosť SPP, Slovenská republika ako ich jediný akcionár tak môže prísť o 30 miliónov eur. SPP považuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR za nezákonné a nespravodlivé. Spoločnosť zároveň podnikne všetky kroky na zvrátenie nepriaznivého rozhodnutia a na ochranu svojich záujmov.

Viac k témam: exekučná imunita, Peter Pellegrini, SPP Slovenský plynárenský priemysel
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda schválila exekučnú imunitu pre štátne plynárne, môžu za to Duckého zmenky © SITA Všetky práva vyhradené.

28. novembra 2018

Odporúčané články