Peter Sagan na Strade Bianche opäť s víťazným cieľom

Najväčšími súpermi Slováka v boji o prvenstvo na Strade Bianche budú Fabian Cancellara, Michal Kwiatkowski, Zdeněk Štybar, Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde či Greg van Avermaet.SIENA 4. marca (WebNoviny.sk) – Po minulotýždňových belgických pretekoch Omloop Het Nieuwsblad a Kuurne-Brusel-Kuurne pokračuje európska klasikárska cyklistická sezóna tento víkend sobotňajším desiatym pokračovaním Strade Bianche v južnom Toskánsku.

Do okolia Sieny sa chystá aj slovenský úradujúci majster sveta Peter Sagan, ktorý bude kapitánom tímu Tinkoff. Na prašných štrkových cestách mu bude pomáhať sedem spolujazdcov – Jay McCarthy, Manuele Boaro, Daniele Bennati, Roman Kreuziger, Maciej Bodnar, Oscar Gatto a Adam Blythe.

Odporúčame:

Peter Sagan bude obhajovať triumf na Okolo Kalifornie

Peter Sagan mieri na preteky Tirreno – Adriatico

Peter Sagan pomôže klubu, v ktorom začínal

Sagana čaká úloha, ktorá preverí, či je pravý šampión

Sagan je podľa De Vlaemincka dobrý, ale jednu vec preháňa

Sagan skončil vlani na 31. mieste, predtým bol dvakrát druhý

Dvadsaťšesťročný Žilinčan má určite za cieľ vylepšiť svoje doterajšie umiestnenie na týchto prestížnych pretekoch – v rokoch 2013 a 2014 obsadil druhé miesta.

V prvom prípade skončil za svojím tímovým kolegom ešte z Cannondalu Morenom Moserom, o rok neskôr sa mu v záverečnom stúpaní pred Sienou vzdialil Poliak Michal Kwiatkowski. Vlani sa mu až tak nedarilo a hoci bol v úniku, v cieli ho klasifikovali napokon až na 31. pozícii.

„Strade Bianche som išiel už niekoľkokrát a musím povedať, že tieto preteky sa mi veľmi páčia, sú unikátne. Terén je môjmu srdcu blízky a ak na prašných cestách pôjde všetko podľa plánu, mohol by som dosiahnuť dobrý výsledok,“ tvrdí Peter Sagan pre oficiálnu stránku tímu Tinkoff

Doplnil ho kolega Roman Kreuziger: „Sú to veľmi ťažké preteky pre všetky tie stúpania a štrkové sektory. Nie sú to však všetky rozhodujúce veci. Musíte sa sústrediť od začiatku až po zlikvidovanie úniku – nemôžete jazdcom vpredu dovoliť utvoriť si príliš veľký náskok, bolo by to potom náročné dohnať. Vlani bol faktorom aj vietor, klimatické podmienky zohrajú svoju úlohu aj tento rok.“

Strade Bianche sa nevyhrávajú v klasickom špurte.

Experti tvrdia, že Strade Bianche sú akýmsi mixom pretekov na severe Francúzska a vo Flámsku známych najmä množstvom nebezpečných sekcií „pavé“, čiže kamenných kociek s podujatiami tzv. ardenských klasík s kopcovitejším profilom.

Tohtoročné preteky Strade Bianche merajú 176 km, z toho 52,8 km bude tvoriť deväť sektorov bielych štrkových ciest, ale nechýbajú ani malebné toskánske kopčeky a údolia s vinicami. Strade Bianche sa nevyhrávajú v klasickom špurte. Záverečné kilometre tvorí stúpanie až takmer do centra Sieny zväčša úzkymi uličkami, kde treba byť stále vpredu a nestratiť kontakt. Kilometer pred cieľom sa profil zdvihne na 9% a posledných 500 m pred métou je to dokonca 16-percentné stúpanie. Posledné metre po pravotočivej zákrute sú klesaním do cieľa na námestí Piazza il Campo.

Najväčšími súpermi Petra Sagana v boji o prvenstvo by mali byť Fabian Cancellara, Michal Kwiatkowski, obhajca vlaňajšieho prvenstva Zdeněk Štybar, Vincenzo Nibali, Alejandro Valverde či Greg van Avermaet. Práve 30-ročný Belgičan zdolal Slováka minulú sobotu na Omloop Het Nieuwsblad. „Toto víťazstvo mi dodalo sebadôveru do ďalších pretekov. Viem, že som v dobrej forme, uvidíme, ako to dopadne,“ povedal Van Avermaet. Sobotňajšie Strade Bianche štartuje o 11.00 h, predpokladaný cieľ je o 15.30 h.

Doterajší víťazi Strade Bianche
– v zátvorke krajina a vtedajší tím

2015 Zdeněk Štybar (ČR/Etixx-QuickStep)
2014 Michal Kwiatkowski (Poľ./Omega Pharma-QuickStep)
2013 Moreno Moser (Tal./Cannondale)
2012 Fabian Cancellara (Švaj./RadioShack-Nissan)
2011 Philippe Gilbert (Belg./Omega Pharma-Lotto)
2010 Maxim Iglinskij (Kaz./Astana)
2009 Thomas Lövkvist (Švéd./Columbia-High Road)
2008 Fabian Cancellara (Švaj./Team CSC)
2007 Alexandr Kolobnev (Rus./Team CSC)

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2016

Odporúčané články