Peter Sagan sa pripravuje v Utahu, v Riu nebude v dedine

Slovenský cyklista Peter Sagan si po návrate z úspešnej Tour de France pár dní oddýchol a krátko sa zastavil v Žiline, aby si vyzdvihol horský bicykel Specialized vyrobený pre neho na mieru.

BRATISLAVA 1. augusta (WebNoviny.sk) – Cyklista Peter Sagan sa v týchto dňoch pripravuje v horách amerického Utahu na svoj olympijský štart v pretekoch cross-country. Úradujúci majster sveta v cestnej cyklistike dal v olympijskom Riu prednosť pretekom horských bicyklov, ktoré budú mať svoj vrchol na programe až v posledný súťažný deň OH v nedeľu 21. augusta.

Líder oboch svetových rebríčkov Medzinárodnej cyklistickej únie a už päťnásobný víťaz bodovacej súťaže na Tour de France pred svojím návratom k horskému odvetviu nenechal nič na náhodu a do Ria priletí s týždňovým predstihom. Dovtedy odvedie penzum práce v Utahu, kde sa zvykne pripravovať aj pred pretekmi Okolo Kalifornie. „Opäť makám. Teším sa, že sa po čase na tréningu zase trochu zablatím. Rio je pre mňa veľkou výzvou,“ odkázal Peter Sagan fanúšikom prostredníctvom svojho profilu na facebooku.

Odporúčame:

Tiňkov nezavádzal, Sagan prestupuje do tímu Bora-Hansgrohe

Peter Sagan je aj naďalej lídrom svetových rebríčkov

Žltý, najbojovnejší, zelený. Tu sú top momenty Sagana na Tdf

Obrazom: Šampanské a skvelý Saganov špurt, to bol záver Tour

Froome použil zaužívaný scenár k triumfu na Tour de France

Pozrite sa, koľko zarobil Peter Sagan na Tour de France

Chce si udržať súkromie

Jeho najbližším človekom v Riu okrem manželky Katky bude dlhoročný tréner Peter Zánický. „Do Brazílie odlietame s masérom 13. augusta, na druhý deň by som sa mal v Riu stretnúť už s Petrom. Chce prísť v predstihu a priamo na mieste absolvovať záverečnú prípravu, aby sa dobre aklimatizoval a oboznámil sa s konkrétnymi podmienkami,“ potvrdil pre denník Pravda Peter Zánický. Na OH pocestuje nielen ako Saganov tréner, ale aj vedúci malej minivýpravy horskej cyklistiky. Jej členom bude aj jeden zo zástupcov tímu Tinkoff Gabriele Uboldi. Prvé olympijské hry na juhoamerickej pôde sa začnú už v piatok 5. augusta slávnostným otvorením na slávnej Maracane. Zánický upozornil, že Sagan bude jediný športovec zo slovenskej výpravy, ktorý nebude bývať priamo v olympijskej dedine s ostatnými. „Chce sa maximálne koncentrovať na preteky a udržať si aj potrebné súkromie,“ vysvetlil Zánický.

Na súťažnom okruhu absolvuje Sagan oba oficiálne tréningy, ktoré naplánovali na 17. a 19. augusta. Okruh zatiaľ pozná len z videa a nákresov, fyzicky sa po ňom ešte neprešiel, ale potvrdzuje, že by mohol Saganovi sedieť. „To bol jeden z dôvodov, keď sa Peter rozhodoval, či bude štartovať v súťaži horských cyklistov. A dôležitý bol aj fakt, že preteky sa uskutočnia až na samý koniec hier. To znamená, že sme získali časový priestor na oddych i prípravu,“ zdôraznil Zánický.

Peter Sagan si po návrate z mimoriadne úspešnej Tour de France pár dní oddýchol a krátko sa zastavil v Žiline, aby si vyzdvihol horský bicykel Specialized vyrobený pre neho na mieru. „Peter si prišiel naozaj len prebaliť veci, zobrať potrebnú výbavu na horskú cyklistiku. Kým si balil kufor, prebrali sme najdôležitejšie veci. Tréningový plán sme nerobili. Je profesionál a najlepšie vie, čo potrebuje, pozná svoje telo,“ dodal Zánický pre Pravdu.

Šance na dobrý výsledok sú reálne

Víťaz troch etáp na tohtoročnej Tour de France, ale aj prestížnej jarnej klasiky Okolo Flámska P. Sagan sa mal pôvodne v Riu predstaviť v cestných pretekoch s hromadným štartom, kde je úradujúcim majstrom sveta. Po zvážení všetkých alternatív (náročnosť okruhu, skorý termín pretekov už v sobotu 6. 8.), sa 26-ročný Žilinčan rozhodol, že to vyskúša v cross-country, kde bol kedysi ako junior úspešný a rozbiehal svoju neskôr mimoriadne úspešnú kariéru na ceste.

Slovenský zväz cyklistiky vyhovel Saganovmu neštandardnému želaniu s výmenou miesteniek v cestnej a horskej cyklistike. V pretekoch na ceste sa napokon predstaví Patrik Tybor. Vzhľadom na Saganovu permanentnú ambíciu vždy útočiť na čo najlepšie umiestnenie, ani horné pozície výsledkového poradia v súťaži cross-country by pre neho nemuseli byť veľmi vzdialené. A to ani napriek niekoľkoročnej nulovej praxi v pretekoch.

Dlho sme uvažovali a rozmýšľali nad všetkými ´pre a proti´ tejto nominácie komisie horskej cyklistiky. Snahou je dosiahnuť pre Slovensko čo najlepší možný výsledok. Peter Sagan v minulosti dokázal zvíťaziť na juniorských majstrovstvách sveta v horskej cyklistike, takže jeho šance na dobrý výsledok sú reálne,“ uviedol v tejto súvislosti Ján Žilovec, viceprezident SZC a predseda komisie horskej cyklistiky, pre agentúru SITA.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. augusta 2016

Odporúčané články