Podpora francúzskeho prezidenta stúpla napriek útoku v Nice

Útok v Nice prinútil prezidenta Hollanda zmeniť plány na ukončenie výnimočného stavu v krajine, vyhláseného po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra.PARÍŽ 25. júla (WebNoviny.sk) – Podpora francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda tento mesiac mierne stúpla po predchádzajúcom páde na veľmi nízku úroveň, a to napriek ostrej kritike bezpečnostných opatrení po útoku v Nice. Ukázali to prieskumy.

TERORISTICKÝ ÚTOK V NICE

V prieskume BVA hodnotilo Hollanda kladne 19 percent opýtaných. Ešte v júni to bolo rekordne nízkych 18 percent, upozornila dnes agentúra Reuters. Prieskum pre Orange a Itele sa uskutočnil v dňoch 20.-21. júla, iba dni po tom, ako muž v Nice zabil s kamiónom na pobrežnej promenáde dňa 14. júla 84 ľudí.

Prieskum inštitútu Ifop pre noviny Journal du Dimanche, o ktorom informovali v nedeľu, sa konal v dňoch 22.-23. júla. Spokojnosť s prezidentom v ňom výrazne vzrástla o tri percentá na 17 percent, čo je najlepší výsledok za päť mesiacov.

Predtým spokojnosť s Hollandom klesla v júni na 14 percent, keď jeho vláda čelila sérii štrajkov a násilných pouličných protestov proti spornej reforme zákonníka práce. Vláda presadila reformu v parlamente napriek opozícii politickej ľavice a situácia v uliciach sa upokojila. Po útoku v Nice však bola znova ostro kritizovaná v súvislosti s bezpečnosťou v krajine.

Obrazom: Teroristický útok v Nice

Konzervatívci, s ohľadom na prezidentské voľby vo Francúzsku o deväť mesiacov, nestrácajú čas. A kritizujú Hollandovu socialistickú vládu za to, že neurobila viac po teroristických útokoch v Paríži vlani v novembri, v ktorých zahynulo 130 ľudí. ktoré si vyžiadali 130 ľudských životov.

Hollandovho premiéra Manuela Vallsa dav v Nice vypískal, keď sa objavil na spomienkovej slávnosti za obete tamojšieho útoku. Jeho popularita klesla v prieskume BVA na rekordne nízkych 24 percent z 25 percent v júni. V prieskume Ifop zostala jeho podpora na rovnakej úrovni ako v júni – 21 percent, napísala agentúra Reuters. Francúzska vláda v reakcii na obvinenia, že bezpečnostné opatrenia v Nice boli nedostatočné, nariadila vyšetrovanie policajných opatrení v meste.

Odporúčame:

Útok v Nice bol plánovaný dlhšie, páchateľ mal komplicov

Identifikovali všetky obete útoku v Nice, sú z 20 krajín

Cestujete do Francúzska? Tu sú odporúčania ministerstva

Podpora bývalého konzervatívneho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý sa netají nekompromisným prístupom k bezpečnosti a imigrantom, v prieskume BVA vyskočila o štyri percentá na 24 percent.

To zmenšilo odstup medzi ním a Alainom Juppém, jeho hlavným súperom v boji o prezidentskú kandidátku konzervatívnych republikánov. Juppého podpora klesla o dve percentá na 42 percent, podľa prieskumu BVA však zostáva naďalej najobľúbenejším francúzskym politikom.

Podpora predsedníčky Národného frontu Marine Le Penovej v prieskume BVA stúpla po útoku v Nice o tri percentá na 27 percent. Útok v Nice prinútil Hollanda zmeniť plány na ukončenie výnimočného stavu v krajine, vyhláseného po teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra. Predĺžil ho o ďalších šesť mesiacov a parlament toto rozhodnutie v stredu schválil.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

25. júla 2016

Odporúčané články