Polícia varuje pred falošným profilom amerického vojaka, pýta od ľudí cez internet peniaze

464687_gettyimages 1192627604 170667a.jpg

17.6.2021 (Webnoviny.sk) – Polícia upozorňuje verejnosť na falošný profil amerického vojaka so slovenským menom, ktorý od ľudí žiada peniaze.

Ako uviedla Polícia SR – Hoaxy a podvody na sociálnej sieti, ide o profil s menom Marek Kľúčiar. Ten sa na sociálnej sieti prezentuje ako rodák z Bratislavy a americký vojak v Bagdade.

S obeťou si vytvorí vzťah

„Ide o klasický prípad falošného amerického vojaka – s obeťou si vytvorí vzťah, a potom si od nej začne pýtať peniaze. Slovenské ženy takto reálne posielajú stovky tisíc eur ročne,“ konštatovala polícia.

Pred touto podvodnou taktikou ľudí varovala aj pred mesiacom 17. mája pri spustení kampane proti online podvodom, do ktorej sa zapojili aj známe tváre.

Aprílový prípad

Polícia na príbeh „americký vojak na misii“ upozorňovala aj v apríli. Neznámy muž vystupujúci pod menom Mark Crowley, ktorý sa vydával za amerického dôstojníka v Afganistane, vtedy cez sociálnu sieť vylákal od 57-ročnej ženy z Banskobystrického kraja viac ako 60-tisíc eur.

V apríli polícia evidovala aj prípad 69-ročnej Bratislavčanky, ktorú takto okradli o 5 500 eur. Podvodník ju oslovil cez sociálnu sieť, kde sa vydával za amerického generála slúžiaceho v Afganistane.

Podobný prípad sa stal aj začiatkom júna v Trenčianskom kraji. Neznámy páchateľ, ktorý vystupoval ako príslušník americkej armády v tajnej misii vylákal od poškodenej ženy najmenej 282-tisíc eur. Zámienkou platieb bol údajne zaslaný balík, ktorý mala žena prevziať. Polícia vtedy občanov upozorňovala, aby neposielali peniaze nikomu, koho osobne nepoznajú.

Viac k témam: americký vojak, falošný profil, podvod
Zdroj: Webnoviny.sk – Polícia varuje pred falošným profilom amerického vojaka, pýta od ľudí cez internet peniaze © SITA Všetky práva vyhradené.

17. júna 2021

Odporúčané články