Viac ako dve tretiny lekárov súhlasia s tým, že zavedenie poplatku za prednostné vyšetrenie by zlepšilo disciplínu pacientov v oblasti dodržiavania termínov a väčšina lekárov so zavedením tohto poplatku súhlasí.BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Medicínske opodstatnenie nemá priemerne 11 percent návštev u lekára. Vo vyššej miere to platí u všeobecných lekárov, kde je to až 16 % a pediatrov, ktorí odhadujú, že až 20 % návštev u nich je zbytočných. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti GfK. Viac ako polovica lekárov súhlasí s tým, že zavedenie symbolického poplatku jedno euro za každé vyšetrenie by tak znížilo počet zbytočných návštev pacientov.
Po zrušení poplatkov platíme rovnako, myslí si takmer polovica opýtaných
Na druhej strane však každý štvrtý lekár s týmto tvrdením rozhodne nesúhlasí. „U verejnosti je vnímanie zavedenia tohto symbolického poplatku dosť rozporuplné, kde na jednej strane je silný nesúhlas u 37 percent občanov a na druhej takmer polovica s ním súhlasí,“ uviedla spoločnosť GfK.
Viac ako dve tretiny lekárov súhlasia s tým, že zavedenie poplatku za prednostné vyšetrenie by zlepšilo disciplínu pacientov v oblasti dodržiavania termínov a väčšina lekárov so zavedením tohto poplatku súhlasí. Ako ukázal prieskum, takmer polovica ľudí si myslí, že po zrušení poplatkov za prednostné vyšetrenie ľudia platia rovnako, respektíve viac. Až 28 percent ľudí sa k tomu nevie vyjadriť.
Dve tretiny ľudí sú ochotné si priplatiť za konkrétny alebo prednostný termín u špecialistu
Približne každý druhý človek je ochotný priplatiť si za konkrétny termín u všeobecného, respektíve detského lekára. Priemerná suma, ktorú sú ochotní si títo ľudia priplatiť, je 7,5 eura, respektíve 7,8 eura u detského lekára.
Približne dve tretiny ľudí sú ochotné si priplatiť za konkrétny alebo prednostný termín u špecialistu, a to v priemere 9,7 eura (za konkrétny) a 14,6 eura (za prednostný termín). Z pohľadu nadštandardných služieb najvyššiu ochotu priplatiť si prejavili ľudia za návštevy lekára doma, za nočný pohotovostný výjazd a za rýchlu diagnostiku v ambulancii.
Telefonický prieskum vypracovala spoločnosť GfK pre Asociáciu na ochranu práv pacientov SR v októbri a novembri tohto roka na vzorke tisíc respondentov vo veku 18 a viac rokov a medzi 200 lekármi z rôznych špecializácií.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
19. decembra 2016