7.2.2024 (SITA.sk) –
aktualizované 7. februára 20:06
V parlamente sa skončila rozprava k vládnej novele Trestného zákona v druhom čítaní. Hlasovať by sa o nej malo vo štvrtok o 11:00. Koaličný poslanec Tibor Gašpar (Smer-SD) ešte na poslednú chvíľu predložil pozmeňujúci návrh.
Ide o jeho druhý rozsiahly pozmeňujúci návrh k predloženým zmenám v trestnom práve. V pléne parlamentu uviedol, že návrhom reaguje na výhrady Európskej komisie.
Trestné stíhanie sudcu
Gašpar tvrdí, že novela sa dopĺňa o procesnú situáciu, keď sa trestné stíhanie sudcovi prekvalifikuje – skutok z iného trestného činu na trestný čin ohýbania práva.
Taktiež sa dopĺňa 60-dňová lehota, v ktorej sa dotknutý sudca bude môcť obrátiť na Súdnu radu SR s návrhom na vyslovenie nesúhlasu s trestným stíhaním pre tento trestný čin.
V trestnom stíhaní sudcu pre trestný čin ohýbania práva nebude možné pokračovať, ak Súdna rada vysloví nesúhlas s trestným stíhaním sudcu pre tento trestný čin.
Taktiež navrhuje, aby súd mal možnosť uložiť trest domáceho väzenia na jeden až päť rokov, čo sa stane základným rozpätím výmery. Zároveň sa má vypustiť povinnosť súdu vyžadovať súhlas páchateľa s uložením trestu povinnej práce.
Tresty za výrobu omamných látok
Schválením návrhu bude môcť súd na základe odborného lekárskeho posudku rozhodnúť o umiestnení páchateľa do detenčného ústavu aj vtedy, „ak ide o páchateľa trestného činu spáchaného zo sexuálneho motívu, ktorý vykonáva ochranné liečenie v zariadení ústavnej zdravotnej starostlivosti, ak ochranné liečenie nedosiahlo svoj účel a v budúcnosti hrozí opakovanie spáchaného činu“.
Gašpar ďalej navrhuje, aby sa odňatím slobody na 8 až 20 rokov (predtým 10 až 20 rokov) potrestal ten, kto neoprávnene vyrobí omamnú látku či psychotropnú látku alebo s nimi neoprávnene obchoduje a spôsobí tým ťažkú ujmu na zdraví či smrť.
Odňatím slobody na 10 až 25 rokov (predtým 15 až 25 rokov) alebo trestom odňatia slobody na doživotie sa páchateľ potrestá, ak neoprávnene vyrobí omamnú látku či psychotropnú látku alebo s nimi neoprávnene obchoduje a spôsobí tak ťažkú ujmu na zdraví viacerým osobám alebo ich smrť.
Všeobecný záujem
Odňatím slobody na štyri roky, namiesto dvoch rokov, sa potrestá ten, kto vo väčšom rozsahu ohrozí všeobecný záujem tým, že poruší zákaz alebo obmedzenie dovozu, vývozu alebo prevozu tovaru.
Na jeden až päť rokov (predtým šesť mesiacov až tri roky) za mrežami sa potrestá ten, kto vo väčšom rozsahu skráti alebo nezaplatí clo alebo inú platbu vyberanú podľa zákona pri dovoze tovaru.
Koaličný poslanec taktiež chce, aby sa odňatím slobody na štyri roky potrestal ten, „kto použije alebo predloží falšovaný, nesprávny alebo neúplný výkaz alebo doklad, alebo neposkytne povinné údaje, a tým umožní protiprávne zadržanie finančných prostriedkov alebo iných aktív pochádzajúcich z rozpočtu Európskej únie, z rozpočtu spravovaného Európskou úniou alebo v mene Európskej únie“.
Podľa návrhu sa odňatím slobody na štyri až deväť rokov (predtým 10 až 15 rokov) potrestá ten, kto v súvislosti s obstarávaním veci všeobecného záujmu priamo alebo cez sprostredkovateľa pre seba alebo pre inú osobu prijme, žiada alebo si dá sľúbiť úplatok v značnom rozsahu.
Susko svoje vystúpenie nedokončil
Opoziční poslanci koalícii vyčítali vo faktických poznámkach, že predložiť pozmeňujúce návrhy večer, po tom, ako limitovali rozpravu k návrhu Trestného zákona, je pokútne, a aj tento druhý pozmeňovací návrh od Tibora Gašpara je pripravený narýchlo, zle a s množstvom chýb, a opäť ide iba o kozmetické zmeny.
Na záver stredajšieho rokovania požiadal o vystúpenie predkladateľ návrhu minister spravodlivosti Boris Susko, ktorý však svoje vystúpenie nedokončil, keďže predsedajúci schôdze Peter Žiga o 19:00 prerušil schôdzu. Parlament bude v rokovaní pokračovať vo štvrtok.
Verejnosť vyjadruje nesúhlas
Do diskusie sa zapájali najmä opoziční poslanci, ešte v utorok večer však v pléne vystúpil aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) či predseda zahraničného výboru Marián Kéry (Smer-SD). Rozprava k novele je obmedzená na 62 hodín.
K zmenám v trestnom práve sa v stredu o 17:00 pred budovou parlamentu uskutočnil protest, ktorý orgnizovali opozičné strany.
Verejnosť nesúhlasí s navrhnutým rušením Úradu špeciálnej prokuratúry či znižovaním trestných sadzieb za ekonomické trestné činy či korupciu.
Naživo: Rokovanie parlamentu
Viac k témam: Minister vnútra SR, Novela Trestného zákona, Protesty, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Rozprava k novele Trestného zákona sa skončila, Gašpar ešte na poslednú chvíľu podal pozmeňujúci návrh © SITA Všetky práva vyhradené.
7. februára 2024