Poslanci prehlasovali Kiskovo veto a schválili veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní

376569_parlament narodna rada sr 676x451.jpg

BRATISLAVA 27. novembra (WebNoviny.sk) – Národná rada SR v utorok prehlasovala veto prezidenta SR Andreja Kisku k veľkej novele zákona o verejnom obstarávaní a schválila ju v pôvodnom znení. Novela by mala zefektívniť a zjednodušiť postupy verejného obstarávania.

Zavedie koncepčné delenie zákaziek, pričom na ich nový druh do určitého finančného limitu sa zákon o verejnom obstarávaní nebude vzťahovať. Novelu pripravil Úrad pre verejné obstarávanie, účinnosť nadobudne 1. januára 2019.

Prezidentovi chýbali analýzy

Hlava štátu novelu vrátila na opätovné prerokovanie v parlamente so zdôvodnením, že neboli predložené žiadne analýzy, prečo by pravidlá verejného obstarávania mali obsahovať ďalšie obmedzenia hospodárskej súťaže.

Tovary a služby pri príprave a výkone predsedníctva v medzinárodnej organizácii alebo zoskupení, či príprave a zabezpečení medzinárodného podujatia významného charakteru na úrovni prezidenta, predsedu NR SR alebo člena vlády bude podľa novely možné nakupovať priamym zadaním.

Prezident tvrdil, že na to nie je dôvod. Podujatia tohto typu sú totiž známe s dostatočným predstihom, preto by dodanie tovaru alebo poskytnutie služieb malo byť zabezpečené v rámci procesu verejného obstarávania. Účelom inštitútu výnimky je podľa prezidenta reagovať na mimoriadne situácie, ktoré nemožno vopred predvídať, čo však nie je tento prípad.

Podmienky nákupného systému

Novela verejného obstarávania upravuje podmienky dynamického nákupného systému, v rámci ktorého sa rozšíri výnimka na odkladnú lehotu pri uzatváraní zmlúv. Rozšíria sa aj dôvody na podanie určovacej žaloby na zadávanie zákazky, pričom výška súdneho poplatku klesne.

Ruší sa predkladanie ponúk v dvoch obálkach, keďže podľa úradu sa neosvedčil, spôsoboval zvýšenú záťaž obstarávateľom a zbytočné predlžovanie verejného obstarávania.

Novela spresňuje postup zadávania zákaziek s nízkou hodnotou, zavádza nové jednoduchšie zadávanie podlimitných zákaziek, umožňuje fakultatívne zriadenie komisie na vyhodnocovanie ponúk či predloženie jednoduchého čestného vyhlásenia ako predbežnej náhrady dokladov o splnení podmienok účasti.

Finančné limity na zákazky s nízkou hodnotou sa opäť zvýšia, súťaž nebude povinná pri tovaroch a službách do 70 tis. eur bez DPH (teraz do 50 tis. eur), pri stavebných prácach do 180 tis. eur (150 tis. eur) a pri hotelových, kultúrnych či sociálnych službách do 260 tis. eur (200 tis. eur).

Zníženie kontroly zákaziek

Pri zvýšení limitov podľa poslankyne Veroniky Remišovej (OĽaNO) hrozí zníženie kontroly zákaziek, keďže nebude zverejňovaná kompletná dokumentácia, ako aj zvýšené riziko vopred dohodnutého výberu uchádzačov a fiktívnej konkurencie.

„Po schválení nových limitov bude platiť, že zhruba tri štvrtiny samosprávnych zákaziek budú môcť byť pridelené bez oficiálnej súťaže. Nebezpečenstvo korupcie sa reálne zvyšuje,“ upozornila Remišová.

Voči zvýšeniu limitov mali výhrady aj zamestnávateľské združenia, obchodné komory či mimovládne organizácie, žiadali tiež zverejňovanie zákaziek s nízkou hodnotou.

Novela vypúšťa z elektronického trhoviska stavebné práce, resp. znemožňuje zadávať zákazky na uskutočnenie stavebných prác cez elektronické trhovisko. Revízne postupy by mali byť efektívnejšie a jednoduchšie, s obmedzeným obsahom a úpravou lehôt žiadosti o nápravu. Úprava sa týka aj výšky a výpočtu kaucie, zavedie sa koncentračná zásada v konaní o námietkach.

Viac k témam: Andrej Kiska, Národná rada SR, verejné obstarávanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci prehlasovali Kiskovo veto a schválili veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní © SITA Všetky práva vyhradené.

27. novembra 2018

Odporúčané články