Schôdza parlamentu sa bude prvýkrát riadiť pravidlami nového rokovacieho poriadku. Vystúpenia poslancov v rozprave budú mať obmedzený čas a poslanci sa budú musieť vzdať akýchkoľvek grafických grafov, tabuliek či transparentov v pléne.BRATISLAVA 30. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky zasadnú prvýkrát v tomto roku do poslaneckých lavíc v utorok, 31. januára. Na programe 12. schôdze majú 88 bodov, medzi nimi sú aj tri zákony vrátené prezidentom Andrejom Kiskom, 64 návrhov zákonov v prvom čítaní a 13 návrhov zákonov v druhom čítaní. Medzi návrhmi sú okrem vládnych aj poslanecké návrhy prevažne z dielne opozície.
Voľba ombudsmana
Novela zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností, zákona o sociálnych službách a zákona o štátnej službe sú na opätovné prerokovanie po vrátení prezidentom zaradené na úvod schôdze.
Predseda Andrej Danko stanovil presný termín rokovania o návrhoch na členov Rady Rozhlasu a televízie Slovenska a Rady pre vysielanie a retransmisiu, a to na štvrtok 2. februára od 16:30.
Voliť členov budú poslanci hneď po prerokovaní, teda o 17:00 v daný deň. Predseda NR SR Danko stanovil termín v stredu 8. februára od 14:00 na prerokovanie návrhu na voľbu verejného ochrancu práv. O ombudsmanovi rozhodnú poslanci o 17:00. Počas schôdze budú zákonodarcovia voliť aj zástupcov do Dozornej rady Sociálnej poisťovne.
Návrh na zrušenie územných celkov
V pléne NR SR by sa po odporúčaní Mandátového a imunitného výboru NR SR mali za svoje výroky ospravedlniť poslanci Igor Matovič (OĽaNO-NOVA), Milan Mazurek a Stanislav Mizík (obaja ĽSNS).
„Výbor sa vo všetkých troch podnetoch uzniesol, že im odporučil, aby sa za výroky prednesené na 10. schôdzi Národnej rady SR ospravedlnili v pléne Národnej rady Slovenskej republiky,“ povedal v decembri predseda výboru Richard Raši (Smer-SD). „Ak tak neurobia, podľa zákona o rokovacom poriadku bude výbor ešte raz zasadať a môže rozhodnúť o udelení pokuty až do výšky tisíc eur,“ informoval s tým, že na výbore sa za svoje výroky, ktorými sa mali vysmievať zo židovského národa, odmietli ospravedlniť.
Na blížiacu sa schôdzu prichádzajú nezaradení poslanci NR SR Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková s balíkom 28 zákonov, ktoré by na Slovensku zrušili vyššie územné celky, ktoré sú na Slovensku zriadené od roku 2001. Ak by zmeny v parlamente poslanci podporili, štát by podľa výpočtov predkladateľov ušetril vyše 205 miliónov eur.
Dôvodom, prečo poslanci navrhujú zrušenie samosprávnych krajov, je, že za 15 rokov nesplnili žiadny zo zásadných cieľov, ktoré im pripisovala reforma verejnej správy.
„Neprispeli k riešeniu regionálnych rozdielov, nepriniesli efektívnejšiu správu vecí verejných. Od roku 2004, keď sa na VÚC preniesli posledné významnejšie právomoci, sa počet zamestnancov samotných úradov VÚC zvýšil o 57 percent a dlh sa zvýšil z nuly na 370 miliónov eur,“ povedala poslankyňa Macháčková s tým, že VÚC nepriniesli ani oživenie demokracie a aj záujem o voľby zo strany občanov je nízky.
Nový rokovací poriadok
Pred tohtoročnými voľbami sa počet ani štruktúra VÚC podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) meniť nebude.
„Predstavte si, že máte nejakého samostatného, bezvýznamného poslanca národnej rady bez akéhokoľvek politického krytia, ktorý prešiel už všetkými možnými politickými subjektmi. Poslanca, ktorý nevedel vysvetliť, odkiaľ zobral peniaze na výstavbu rodinného domu, ktorý zneužíval Transparency International. Poslanca, ktorého by som sa rád spýtal na pôsobenie jeho rodičov v súvislosti s privatizáciou. A tento samostatný bežec, úplne bezvýznamný, oznámi slovenskej verejnosti, že ide zrušiť VÚC,“ povedal Fico s tým, že na takúto zmenu treba ústavnú väčšinu v parlamente, teda 90 hlasov poslancov.
Dodal, že doposiaľ nevie o tom, že by o svojom návrhu s vládnou koalíciou diskutoval. „To je výkrik nepodstatný, nezaujímavý, nikoho to netrápi, čo pán Beblavý v tejto chvíli hovorí,“ dodal Fico. Schôdza parlamentu sa bude po prvýkrát riadiť pravidlami nového Rokovacieho poriadku NR SR. Vystúpenia poslancov v rozprave budú mať obmedzený čas a poslanci sa budú musieť vzdať akýchkoľvek grafických grafov, tabuliek či transparentov v pléne.
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
30. januára 2017